Bezpieczeństwo i przepisy prawne

0


policjant

Mimo, że Kuba jest jednym z bezpieczniejszych krajów regionu Karaibów i Ameryki Południowej, przestępczość wzrasta tu systematycznie i wprost proporcjonalnie do zubożenia społeczeństwa. Często zdarzają się włamania do zaparkowanych aut, kradzieże torebek i sprzętu fotograficznego wyrywanego turystom przez zorganizowane grupki złodziei. Aktywni są kieszonkowcy i oszuści próbujący wyłudzić pieniądze. Należy zachować ostrożność, nie pozostawiając swojego bagażu ani na chwilę bez opieki. Należy z dystansem podchodzić do przesadnie wylewnych osób starających się z nami szybko zaprzyjaźnić. Jakkolwiek kubańczycy to bardzo serdeczny i otwarty naród, to szczegónie w Hawanie wielu jest oszustów i naciagaczy.

Unikać należy wygłaszania krytycznych uwag na temat systemu. Tubylcy, którzy się przesadnie spoufalają i skorzy są do wygłaszania krytycznych uwag pod adresem panującego na wyspie reżimu, mogą się okazać tajniakami lub prowokatorami. Dotyczy to również prostytutek, które często są na usługach tutejszych służb bezpieczeństwa.

Podróżować po wyspie można bez ograniczeń, z wyjątkiem oznakowanych stref specjalnych.

Nie należy korzystać z usług ulicznych “koników”, oferujących wymianę pieniędzy. Grozi to zapłaceniem bardzo wysokiej grzywny lub utratą pieniędzy.

Turyści przyjeżdżający w grupach zorganizowanych nie mogą nocować w kwaterach prywatnych. Osoby podróżujące indywidualnie, chcące zatrzymać się w mieszkaniu prywatnym muszą zameldować się we właściwej terytorialnie delegaturze Inmigración y Extranjería, wnosząc opłatę w CUC. Obowiązek meldunkowy nie dotyczy gości Casas Particulares posiadających licencję na wynajem pokoi. Obowiązuje on osoby pragnące zamieszkać u np. znajomych.

Chcąc wybrać się na pieszą wycieczkę (trekking) w górskie rejony wyspy – należy mieć pozwolenie władz. Dobrze jest wynająć przewodnika – ułatwi to formalności.

Należy pamiętać, aby nie fotografować lotnisk, dworców, obiektów wojskowych i rządowych.

Karane pod groźbą wydalenia z kraju bądź aresztowania są kontakty z opozycją polityczną lub organizacjami nie mającymi poparcia państwa. Za każdy dzień pobytu w areszcie pobierana jest opłata w wysokości 37CUC.

W przypadku spowodowania wypadku bądź uczestnictwa w wypadku drogowym w którym zostali poszkodowani ludzie należy się liczyć z zakazem opuszczania wyspy do czasu wyjaśnienia sprawy. Niekiedy oznacza to nawet kilkumiesięczny przymusowy pobyt na Kubie. Nie oznacza to od razu aresztowania a jedynie brak możliwości powrotu do kraju.

Tutejsze władze ostro zwalczają przestępczość narkotykową. Za posiadanie, przemyt czy handel narkotykami lub środkami odurzającymi grozi kara do 30 lat pozbawienia wolności. Ostatnio nastąpiło podwyższenie kar przewidywanych za przestępstwa narkotykowe i wyrok może sięgać 15 lub 20 lat oraz dożywocia. Wysokie kary więzienia grożą za organizowanie lub sprzyjanie nielegalnej emigracji obywateli kubańskich. Za każdy dzień pobytu w areszcie imigracyjnym pobierana jest opłata w wysokości 17 CUC. Strona kubańska przestrzega w zasadzie postanowienia Konwencji konsularnej, podpisanej przez Polskę i Kubę.

Wysokie kary więzienia grożą również za utrzymywanie kontaktów seksualnych z nieletnimi. Każda osoba pełnoletnia musi posiadać tzw. carnet i warto zażądać jego okazania przed nawiązaniem jakiejkolwiek przygodnej znajomości. Jakkolwiek prostytucja jest na Kubie nielegalna to osoby korzystające z usług prostytutek nie są narażone na żadne konsekwencje prawne. Kary do 5 lat więzienia grożą za to kubankom przyłapanym z obcokrajowcem jeśli zachodzi podejrzenie świadczenia usług seksualnych.

Nie ma stosownych przepisów umożliwiających cudzoziemcom odzyskanie przy wyjeździe podatku VAT za zakupione na wyspie towary. Brak uregulowań prawnych umożliwiających kupno gruntów na wyspie. Obcokrajowiec nie ma możliwości zakupu jakiejkolwiej nieruchomości. Nie mozna też kupić żadnego z zabytkowych aut, traktowane są one bowiem jako dobro narodowe i obowiązuje zakaz ich wywozu a ich posiadaczami mogą być wyłącznie kubańczycy.

<< powrót do informatora