Finanse

0


Na Kubie funkcjonują dwie waluty. Peso cubano i peso convertible (CUC)
CUC to główna waluta używana na Kubie. Kubańczycy mówia na nią “dolar” – $.

pesocuc

1 peso = 100 centavos.
1 CUC = 0,83 euro
1 Euro = 1.21 CUC
1 CUC = 25 peso cubano

Peso cubano to waluta używana przez kubańczyków, posiada niską wartość i można za nią kupować głównie warzywa i owoce oraz towary w sklepach dla kubańczyków. Banknoty peso cubano są mniejsze niż peso convertible, należy zwracać uwagę, żeby nie dać się oszukać i nie przyjąć reszty wydanej z CUC w peso cubano.

Banki pobierają prowizję w wysokości ok. 3% w przypadku czeków i kart kredytowych, przy wymianie gotówki nie pobiera się prowizji. Idąc do banku, należy pamiętać o zabraniu ze sobą paszportu. Wymiana pieniędzy możliwa jest w kantorach, filiach banków, hotelach i wybranych sklepach.

Zagraniczni turyści mogą ponadto przed podróżą powrotną wymienić na lotnisku (w określonych godzinach) Peso CUC na inną walutę. W miejscowościach urlopowych takich jak: Varadero, Cayo Coco, Cayo Guillermo, Cayo Largo del Sur, Cayo Santa Maria oraz w takich regionach jak plaże w Holguin (Playa Guardalavaca, Esmeralda i Pesquero) można nadal używać Euro jako waluty akceptowanej do obrotu gotówkowego.

Wymiany pieniędzy warto dokonać od razu na lotnisku ze względu na wyższy przelicznik, mi dalej od Hawany tym niższy przelicznik możemy spotkać.

Karty kredytowe są akceptowane jedynie w dużych hotelach, restauracjach i wypożyczalniach samochodów. Można płacić używając karty VISA lub MasterCard. Maestro ani American Express nie są akceptowane. Czeki podróżne można realizować tylko w państwowych bankach i oficjalnych punktach wymiany. Najlepiej jest wykupić czeki w euro lub funtach szterlingach, należy jednak pamiętać, że Kuba nie honoruje czeków podróżnych wystawianych przez amerykańskie banki. Nie należy również brać ze sobą waluty w dolarach amerykańskich, bowiem za ich wymianę płaci się 10% tzw. podatku Castro.

Jaką walutę zabrać?

Na podstawie aktualnych cen walut i ostatnich informacji dostarczonych przez osoby niedawno odwiedzające Kubę, wynika, że najlepszym rozwiązaniem jest zabranie dolarów kanadyjskich. Bieżące kursy walut znajdziemy na stronie: www.bc.gov.cu

Przelewy bankowe na Kubę realizowane są jedynie z kilku krajów na świecie np. z Kanady, Hiszpanii czy Szwajcarii. Aby przesłać pieniądze na Kubę należy skorzystać z usług wyspecjalizowanych firm finansowych np: CaribbeanTransfers.com lub MoneyGram.com


<< powrót do informatora