Geografia Kuby

0


Kuba

Kuba jest największą wyspą Karaibów, należy do archipelagu Wielkich Antyli. Linia brzegowa Kuby jest niezwykle urozmaicona licznymi półwyspami. Największe z nich to Guanahacabibes i Zapata. Do Kuby jako państwa należy także około 3 tysiące otaczających ją wysepek. Największa z nich to zabagniona Isla de la Juventud. Bardzo często otaczają je rafy koralowe. Wyspy tworzą archipelagi: de los Colorados, de Sabana, de Camaguey, de los Jardines de la Reina i de los Canarreos.

Rozciągnięta równoleżnikowo Kuba ma charakter nizinny. Położone na wapiennym podłożu niziny: Vueltabajo, Llanuras Rojos de Matanzas, Valle de Zaza, Llanura del Cauto i inne zajmują około 70 % powierzchni kraju.

Wybrzeża Kuby są w znacznym stopniu zabagnione. Najbardziej znanym rejonem bagiennym jest Cienaga de Zapata w południowo – zachodniej części Kuby. W części zachodniej wyspy ciągnie się łańcuch górski Cordillera de Guaniguanico, składający się z dwóch odrębnych pasm. Pierwsze z nich, Sierra de los Organos, słynie z pięknie wykształconych form krasu tropikalnego, tzw. mogotów, przypominających głowy cukru. Drugie to Sierra del Rosario z najwyższym szczytem Kordyliery – Pan de Guajaibón (772 m n.p.m.). Dalej ku wschodowi, wzdłuż północnego wybrzeża ciągną się wzgórza Macizo de Guamuchaya z najwyższym szczytem San Juan (1140 m n.p.m.), a dalej Sierra de Cubitas, Sierra del Cristal (1143 m n.p.m.). Wreszcie na południowo – wschodnim wybrzeży leży największy masyw górski Kuby Sierra Maestra z najwyższym szczytem kraju Torquino (1974 m n.p.m.).

Sieć hydrograficzna jest dobrze rozwinięta. Składa się na nią sieć licznych, ale krótkich rzek. Często zdarzają się podziemne przepływy wykorzystujące krasowe jaskinie. Przykładem jest tu rzeka Cuyaguateje w zachodniej części wyspy. Najdłuższą ze wszystkich na Kubie jest Rio Cauto o długości 340 km, czyli trzykrotnie krótsza od naszej Wisły. Jeziora są nieliczne. Położone bliżej wybrzeża, mają słone wody. Największe z nich to jezioro Leche, Ariguanabo i Tesora.

Świat roślinny i zwierzęcy Kuby jest bardzo bogaty. Na zachodzie wyspy i na Isla de la Juventud rosną lasy z dominacją sosny karaibskiej. Znaczną część kraju zajmują sawanny z suchoroślami, kaktusami, palmami i drzewami okresowo zrzucającymi liście na zimę. Wybrzeża porastają lasy namorzynowe.

Faunę reprezentują liczne gatunki owadów, niektóre bardzo jadowite jak pająki czarne wdowy, skolopendry i skorpiony. Na półwyspie Zapata, oraz na wyspie de la Juventud żyją krokodyle. Na sawannach można spotkać legwany. Osobliwością są żółwie morskie o średnicy skorupy 1 m.

<< powrót do informatora

Tags: