Hawana

0


ludzie71Hawana to stolica Kuby i prowincji La Habana. Leży nad Zatoką Meksykańską i liczy sobie ponad 2 mln mieszkańców. W mieście znajdują się liczne zabytki kolonialne, dzieki czemu stare miasto La Habana Vieja zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Do jednych z najstarszych budowli należy zespół warowni hawańskich do których należą strzegący portu Castillo del Moro z 60 armatami wycelowanych w morze, Castillo de la Real Fuerza z drugiej połowy XVI w. – dawna rezydencja hiszpańskiego gubernatora, senat z XVIII w. i ratusz miejski z 1792.Hawana jest miastem niezwykłym, posiadającym swój niepowtarzalny charakter, styl i atmosferę której nie spotkamy nigdzie indziej na świecie. Świeżo odnowione, najpiękniejsze na Karaibach rezydencje olśniewające swym kolonialnym pełnym przepychu stylem, stoją u boku rozwalających się budynków z których już dawno odeszła ostatnia warstwa farby i które sprawiają wrażenie jakby się miały zaraz rozpaść lub zawalić. Kolonialne perełki mieszają się z topornymi potworkami ery socjalizmu. Jedną z najbardziej uderzających właściwości miasta jest fakt, iż główne trakty turystyczne sąsiadują ze strefami mieszkalnymi co pozwala na zbliżenie się i poznanie ludzi, którzy tam na codzień mieszkają. Wędrując po mieście spotkamy graczy domino pochylonch przy stoliku nad kolejną partią, dzieci grające w piłkę na ulicy, mieszkańców obserwujących świat z progów swoich domów, będziemy świadkami balkonowych dyskusji i wieszanego nam nad głową prania. Hawana to centrum kubańskiej kultury, tu rozkwita w swej pełni kubańska scena muzyczna ze znanymi na całym świecie grupami salsa i bolero, tu znajdziemy najwięcej galerii, klubów muzycznych i muzeów. Przedmieścia miasta rozciagają się na długie kilometry łagodnie łącząc się z prowincją Hawana, dostarczając wielu bardzo ciekawych miejsc wartych zwiedzenia.

budynek Bacardi, HawanaBudynek Bacardi – rum Bacardi był bardzo znany na Kubie i za granicą. Jego twórca i założyciel imperium Facundo Bacardi był hiszpanem, który osiadł na wyspie. Opracował on nową metodę destylacji rumu, którą rozwinął jego syn Don Emilio Bacardi. Mówi się, że miał on talizman w kształcie nietoperza, którego użył jako logo destylarni, która przyniosła fortunę. Bacardi posiadał ekskluzywny tytuł “Dostawcy Hiszpanskiego Dworu”. Otrzymał go w 1886 roku dzięki uzdrawiającej mocy swego likieru na chorobę króla hiszpanii Alfonso XVIII na którą cierpiał on w dzieciństwie. Gdy w USA trwała prohibicja, Bacardi zaprosili amerykanów by przybywali na Kubę i kąpali się w rumie. Rodzina Bacardi opuściła Kubę po wybuchu rewolucji i przeniosła produkcję do Portoryko. To właśnie na bazie Bacardi powstały słynne drinki Cuba Libre i Daiquiri. Aby uczcić rodzinną tradycję i podkreślić wyjątkowości marki, Don Emilio postanowił wybudować miejsce będące symbolem jakości i przepychu. W 1920 roku rozpoczął konstrukcję perły architektury Art Deco, której budowa trwała 5 lat a iglica najwyższej wieży budynku stała sie najwyższym punktem na Kubie. W 2001 roku bydynek został wyremontowany i dziś jest on dostępny dla turystów. Mieszczą się w nim m.in. siedziby biur turystrycznych.

Hawana VedadoHawana Vedado – Ta część miasta ma zupełnie inny charakter i styl niż ten który znajdziemy w starej części miasta. Vedado jest dzielnicą z szerokimi, eleganckimi alejami przy których usytuowane są XIX posiadłości. Główną ulicą Vedado jest La Rampa. Biegnie ona od morskiego bulwaru Malecon obok słynnego Hotel Internacional gdzie nocują gwiazdy i politycy. W latach 50-tych kasyno w tym hotelu prowadził amerykański gangster Meyer Lensky. 500 metrów dalej po prawej stronie znajduje się słynna lodziarnia Ice Parlour Coppelia gdzie zwykle trzeba czekać w długiej kolejce. Czasami kubańczycy stoją nawet ponad 2h żeby skosztować swych ulubionych lodów. Naprzeciwko Coppelii znajduje się inny znany hotel, Hotel Havana Libre. Przy końcu La Rampa zaczyna sie cmentarz Cementerio Colon. Mówi się, że jest to drugi co do wielkości cmentarz na świecie (po Pere Lachaise w Paryżu). Cmentarz podzielony jest na wiele ponumerowanych alejek ze wspaniałymi grobami i katakumbami. Cmentarz robi niesamowite wrażenie i jego wizyta zaliczana jest do obowiązkowych przy pierwszej wizycie w mieście. Przy końcu cmentarza znajduje się Avenida de Colon, która prowadzi do Placu Rewolucji. Jest to ogromny plac gdzie Fidel castro wygłaszał swe słynne 1 majowe, trwające godzinami, płomienne przemowy. Na placu znajdują się dwa wielkie pomniki poświęcone bohaterom rewolucji i republiki Kuby: pomnik Jose Marti i memoriał Che Guevary.

Hawana ViejaHawana Vieja – Historyczna część miasta powstała jako zaczątek pierwszej osady, która przekształciła sie później w miasto Hawana. Otoczona historycznym murem mającym za zadanie ochronę miasta, skupia ogromną ilość muzeów, hoteli, sklepów i restauracji. Wokół Placu Katedralnego (Plaza de la Catedral) wznoszą się liczne kościoły z XVI – XVIII wieku. Znajduje się tu katedra, kościół San Francisco, klasztor Santa Clara. Interesujący jest także Castillo del Principe z XVII wieku. Z drugiej strony miasta leży Vedado, postmodernistyczne centrum miasta z lat 50. Wiele z okazałych pokolonianych budowli zostało tu zamienione na gmachy użyteczności publicznej, ministerstwa i muzea.

Hawana MiramarHawana Miramar – Zwiedzając Miramar mamy wrażenie, iż znaleźlismy się w zupełnie innym kraju. Nowoczesne, ekskluzywne aleje przy których mieszczą się luksusowe restauracje i ambasady praktycznie wszystkich krajów mocno kontrastują z starymi obdrapanymi kamienicami Starej i centralnej Hawany. Miramar utrzymany jest w stylu Miami. Wszystko to na potrzeby rządowych instytucji i zachodnich dyplomatów. Dzielnica oddzielona jest od pozostałej części miasta rzeką Almedares i łączy się poprzez dwa podziemne tunele i most. Mimo, iż dzielnica warta jest zwiedzenia to nie znajdziemy tu zbyt wielu atrakcji turystycznych. Dwa najważniejsze miejsca to makieta Hawany, pomniejszony model miasta oraz Acuario Nacional de Cuba gdzie mozna zobaczyć delfiny w wodnym show. Tutaj mieści się jeden z najsłynnieszych kabaretów świata, Tropicana Show.

kabaret Tropicana ShowKabaret Tropicana – nazywany rajem pod gwiazdami i najbardziej spektakularnym kabaretem pod gołym niebem. Wyjątkowe miejsce aby poznać i posmakować kubańskiego folkloru i kultury. Otoczony lasem tropikalnym, drzewami palmowymi, tworzy niesamowitą atmosferę i niepowtarzalny klimat. Jest to jeden z najsłynniejszych kabaretów na świecie. Zbudowany został w 1939 roku, stał się symbolem hedonistycznej i rozpustnej Kuby. Występowały w nim i występują największe gwiazdy muzyki kubańskiej a w spektaklach bierze udział nawet ponad 100 tancerzy, artystów i muzyków.

Fabryka cygar PartagasFabryki Cygar – Nawet niepalący podróżnicy muszą przyznać, iż wizyta na Kubie nie byłaby kompletna bez odwiedzenia miejsc z których wyspa słynie najbardziej – fabryki cygar. Tradycja wytwarzania cygar jest na Kubie jest bardzo stara i stanowi prawdziwą sztukę. W Hawanie znajdują się 3 najważniejsze fabryki cygar na wyspie w których nadal są one ręcznie wyrabiane. W najstarszej z nich, Partagas, załozonej w 1827 roku tradycyjnie zatrudniony jest lektor zapewniający pracownikom dodatkową rozrywkę czytając na głos gazety i książki podczas gdy są oni skupieni na wyrabianiu słynnych cygar. Inną znaną fabryką jest La Corona. Mieści się ona w pierwszym na wyspie budynku z metalu, który powstał na przełomie wieków. Ostatnią z trzech największych, jest fabryka cygar Romeo y Julieta. W każdej z nich goście mogą liczyć na wycieczkę podczas której zapoznać się można z przebiegiem procesu wyrobu cygar i zobaczyć rzemieślników podczas pracy. Jakkolwiek, dla tych którzy spodziewali się pięknych kubanek skręcających cygaro na udzie będzie to lekkie rozczarowanie, to atmosfera miejsca warta jest tego by na własne oczy zobaczyć jak i dlaczego narodził sie kult. W każdej z fabryk można spróbować róznych gatunków cygar jak i skorzystać z przyzakładowego sklepu aby zrobić zakupy. Warto skorzystać z tej okazji jeśli chcemy mieć pewność, iż kosztujemy prawdziwe kubańskie cygaro. Cygara oferowane przez ulicznych i pokątnych sprzedawców są zwykłymi podróbkami wytwarzanymi z tytoniowych odpadów a nierzadko również po prostu ze zrolowanych liści bananowca.

Hawańska plaża

Na wschodzie od Hawany leżą najlepsze plaże. W miasteczkach Cojimar i Guanabacoa biegną plaże Playa del Este czy Playa Jibacoa. Jedyne miejsce po tej stronie miasta nie będące plażą to dzikie i tajemnicze wzgórza Escaleras de Jaruco.

Na południu Hawany znajduje się muzeum Ernesta Hemingwaya czy też imponujący i bajeczny ogród Jardin Botanico Nacional, jedno z najbardziej fotogenicznych miejsc w mieście. W tym samym rejonie znajduje sie hawańskie zoo – Parque Zoologico Nacional oraz Expo Cuba, muzeum i park tematyczny poświęcony osiągnięciom kubańskiej rewolucji.

Przeczytaj również: Historia Hawany