Isla de la Juventud – Wyspa Skarbów

1


Isla de la Juventud, Kuba

Ta malownicza wyspa stała się inspiracją dla pisarza Roberta Louisa Stevensona do napisania “Wyspy Skarbów”. Jej nazwa, Isla de la Juventud to z hiszpanskiego “Wyspa Młodości”. Mimo, iż została ona odkryta przez Krzysztofa Kolumba już w 1494 roku, to pozostawała przez długi czas w cieniu zainteresowania korony hiszpańskiej. Stało się tak głównie ze względu na rozsiane wokół wyspy rafy koralowe, które były zabójcze dla okrętów hiszpańskiej armady. Zdradliwe wody pełne czających się pod powierznią skał i koralowców skutecznie zniechęcały do cumowania przy jej brzegach. Uroki tego odosobnionego miejsca docenili za to piraci tworząc z niego idealną bazę wypadową do ataków na największy na Karaibach port w Hawanie oraz statki handlowe podążające szlakiem handlowym łączącym Amerykę i Europę. Być może gdzieś tam w cieniu zagajnika czy na mokradłach otoczonych gęstym palmowym lasem nadal ukryte są pirackie skarby czekające na odkrywcę.

Nueva Gerona, KubaStolicą wyspy jest Nueva Gerona. Jest to niewielkie acz spokojne i urokliwe miasteczko, które miejscami wygląda jak amerykańska osada z początku XX wieku. Część starych domów jest drewniana, z dużymi werandami i okiennicami, część nosi bardziej kolonialny charakter. Miks ten tworzy wielce intrygujący nastrój. Podobieństwo do osady amerykańskiej nie jest przypadkowe. W przeszłości wyspę zamieszkiwali liczni Amerykanie, zakładali szkoły, budowali domy – wierzyli, że wkrótce Kongres uczyni wyspę kolejnym stanem. Dziś po amerykańskich obywatelach zostały tylko rozległe uprawy cytryn. Większość atrakcji miasteczka leży przy głównej ulicy Calle Marti. (znana też jako Calle 39) Blisko stąd do muzeum sportu – Museo de los Deportes, galerii sztuki Galeria de Arte Gerona czy najstarszego kościoła na wyspie – Nuestra Senora de los Dolores, pięknej świątyni zbudowanej w stylu kolonialnym w 1929 roku. Znajdziemy tu znaną restaurację – El Corderito, Los Luceros (kabaret w plenerze) oraz dyskotekę Disco Calle 24. Ciekawym miejscem jest ratusz. Kiedyś służył on za hiszpański garnizon. Warty uwagi jest także jacht „El Pinero”, którym Fidel Castro wraz ze swymi towarzyszami dostał się na Kubę, by wzniecić rewolucję. Przy głównej ulicy znajduje się biuro turystyczne organizujące wycieczki po wyspie. Jeśli pragniemy zwiedzić południową część wyspy to musimy zrobić wcześniejszą rezerwację, zwiedzanie odbywa się obowiązkowo z przewodnikiem. Wszystko ze względu na obiekty wojskowe, które znajdują się w tej części Isla de Juventud oraz ograniczoną liczbę jeepów na wyspie.

W pobliżu Nueva Gerona leży więzienie Presidio Modelo, jest to modelowe więzienie zbudowane na wzór amerykański w latach 1926-1932. Trzymano w nim najgroźniejszych kryminalistów, do najsłynniejszych należał Fidel Castro, który wraz ze swoimi towarzyszami odsiadywał wyrok za atak na koszary Moncada w 1953 roku. Obecnie więzienie służy jako muzeum. Obok Fidela Catro, wyspa gościła także innego znanego więźnia. Był nim kubański bohater – Jose Marti. Trafił tutaj w 1870 roku i oczekiwał na deportację do Hiszpanii za propagowanie treści antykolonialnych. Przed wygnaniem mieszkał u rodziny Sarda na farmie Finca El Abra. Obecnie farma udostępniona jest zwiedzającym.

plaża, Isla de la Juventud

Nieopodal Nueva Gerona leżą dwie plaże: Playa Bibijagua oraz playa Paraiso. Playa Paraiso to malutka plaża, przez tubylców nazywana: „El Mini”, która poza miłą atmosferą nie oferuje nic ciekawego. Znacznie atrakcyjniejsza jest 4 kilometrowa Playa Bibijagua, znana z ciemnej barwy piasku zawierającego drobinki marmuru. Na południe od stolicy znajduje się La Fe, drugie co do wielkości miasteczko na wyspie, które niegdyś było dużym rynkiem zbytu dla okolicznych farm. Dziś na placu, który był targiem znajduje się radiostacja, biblioteka, poczta oraz tym podobne budynki użyteczności publicznej. W La Fe znajduje się bardzo wiele parków, których wielką atrakcją są papugi zamknięte w klatkach. Parki La Fe są najdogodniejszym miejscem do obserwacji tych ptaków w zamknięciu.

Nurkowanie na KubieIsla de la Juventud jest idealnym miejscem do nurkowania, a dokładnie Wybrzeże Piratów i laguna nad cieśniną Siguanea. Znajduje się tutaj wiele profesjonalnych firm, które organizują wycieczki, często całodniowe, wraz z bufetem. Główną atrakcją są wraki pozostałe po bitwie pirata Baskervilla z flotą hiszpańską. Równie warte ujrzenia są gigantyczne gąbki, tropikalne ryby, skorupiaki oraz inne okazy morskiej fauny. Na Wybrzeżu Piratów znajduje się także międzynarodowa przystań.

Na południu wyspy znajduje się mała osada – Cocodrilo zamieszkana głównie przez anglojęzycznych przybyszów z Kajmanów, którzy zasiedlili ten rejon na początku XX wieku. W okolicy Cocodrilo znajduje się wiele pięknych plaż, które są całkowicie bezludne. Kilometr od osady leży eksperymentalna farma żółwi morskich, której założenie stanowi próbę ochrony gatunku jako, że żółwie mięso jest bardzo cenione na Karaibach. Będąc w tym rejonie należy uważać, aby nie zapuścić się zbyt blisko Caleta Grande. Jest to zamknięta strefa wojskowa, wjeżdżając tam możemy narazić się na niepotrzebne nieprzyjemności.

60 km od Nueva Gerona leży Punta del Este. Znajduje się tutaj wspaniała plaża oraz niesamowite jaskinie, w których zachowały się piktogramy sprzed 3 tysięcy lat. Odsłonięcie tych jaskiń było największym tego typu odkryciem na Karaibach. Główna jaskinia, zwana Kaplicą Sykstyńską Sibonejów, ozdobiona jest ponad dwustoma rysunkami kół, strzał i innymi naściennymi malowidłami. Z jaskiń rozciąga się wspaniały widok na rafy koralowe, w których warto zanurkować, aby ujrzeć piękno różnokolorowych koralowców.

Na wschód od Isla de la Juventud leży archipelag niesamowitych wysepek, które są rajem dla nurków. Większość jest niezamieszkana i niezagospodarowana. Nurkowanie uatrakcyjniają liczne wraki, jest ich ponad 200.

plaża, Cayo Largo iguana, Cayo Iguana
nurkowanie na Kubie, Cayo Largo plaża, Cayo Largo

Głównym ośrodkiem turystycznym tego archipelagu jest Cayo Largo, tutaj znajduje się lotnisko oraz liczne kurorty. Jest to jedno z najważniejszych kubańskich centrów turystycznych. Znajdziemy tu idealne warunki do uprawiania wszelakich sportów wodnych, nurkowania, snorkowania czy biernego odpoczynku. Znajduje się tu ponad 30 miejsc do nurkowania, przecudne rafy i ogrody koralowe, podwodne cmentarzyska zatopionych okrętów i olśniewające plaże. Mimo swojego piękna, Cayo Largo nie daje jednak szansy bliższego poznania kubańskiej kultury. Jest to rejon zamknięty dla tubylców i mogą w nim przebywać wyłącznie turyści i kubańczycy pracujący w rządowych hotelach.

Jeśli będąc w rejonie Cayo Largo, pragniemy oderwać się nieco od skomercjalizowanej części archipelagu to warto udać się do Cayo Iguana. Jest to egzotyczna, odludna wysepka zamieszkana w głównej mierze przez iguany.

Wildcat