Kubańska rumba

0


Kubańska rumba - Munequitos de Matanzas

Rumba powstała jak wszystkie gatunki muzyki kubańskiej z połączenia rytmów afrykańskich niewolników i hiszpańskich kolonizatorów. Rozwinęła się głównie w kubańskich prowincjach Matanzas i Hawana pod koniec XIX wieku. Z początku w charakterze instrumentów służyły drewniane skrzynki i drewniane patyki, dziś typowymi instrumentami są conga, clavo i perkusja. Specyfiką rumby jest silny związek między muzyką i tańcem. Prawdziwą rumbą możemy nazwać tylko tworzone wspólnie przez muzyków i tancerzy widowisko. Rumba taniec nazywany jest tańcem miłości lub namiętności.

Rumba dzieli się na 3 główne kategorie:

Guaguanco – zdecydowanie najpopularniejsza ze wszystkich odmian rumby. Taniec Guaguanco tańczony w parach, ma symboliczne znaczenie seksualnego flirtu w którym mężczyzna dąży do zdobycia kobiety, ona zaś go kokietuje, odpycha i odtrąca, by w kulminacyjnym momencie przyjąć bądź odrzucić jego zaloty.

Yambu – najstarsza odmiana rumby, najbardziej zbliżona muzycznie do tej z czasów kolonialnych. Również tańczona w parach, znacznie jednak wolniejsza od guaguanco, bardziej stateczna i popularna zwykle wśród ludzi starej daty.

Columbia – najszybsza i najbardziej afrykańska. Tańczona solo przez mężczyzn. Taniec jest bardzo szybki, energetyczny i szalony, zawiera sporo elementów akrobatycznych.
Najbardziej znaną kubańską grupą grającą rumbę, są Los Munequitos de Matanzas. Ze względu na swój dorobek, uważani są oni na świecie za ambasadorów rumby. Grupa powstała w 1952 roku w portowym mieście Matanzas. Na samym poczatku grali na talerzach, butelkach i pudełkach by w miarę upływu czas stać się jedną z najbardziej szanowanych grup muzycznych. Grupa koncertuje regularnie w Matanzas, w klubie Casa de La Trova. W Hawanie natomiast miłośnicy rumby mogą wziąść udział w cotygodniowych imprezach z cyklu “Soboty z Rumbą” (Sabados de Rumba) organizowanych przez Conjunto Folklorico Nacional Callejon Hamel w Centro Habana.

Innymi znaczącymi przedstawicielami rumby są: Eddie Bobe, Los Naranjos, Arte Mixto, Papa Noel & Papi Oviedo, Septeto Habanero, Los Papines oraz Septieto Santiaguero.

Tags:  , ,