Kultura kubańska

0


muzykaNic nie pozostało do dziś z kultury rodzimej indian kubańskich sprzed konkwisty. Dzisiejsza obyczajowość to skutek nałożenia się na siebie świata Afrykańczyków sprowadzanych na wyspę jako niewolnicy oraz hiszpańskich osadników. Widoczne to jest niemal w każdej dziedzinie życia. Spośród elementów kultury na pierwsze miejsce wysuwa się jednak muzyka. To ona przede wszystkim rozsławiła Kubę. Mieszkańcy wyspy są weseli, radośni i lubią się bawić. Każdy lokal na Kubie ma orkiestrę. Bez muzyki nie ma tu życia. Miały na nią wpływ tradycje hiszpańskie, jazz amerykański i rytmy murzyńskie. Szczególny styl afrokubański w muzyce odznacza się pulsującym, parzystym rytmem, żywym tempem i odpowiednim składem instrumentów. Na całym świecie znane są tańce kubańskie jak cza-cza, rumba i mambo.

Jednym z największych przebojów na wyspie jest “Guantanamera” – słynna piosenka o pięknej dziewczynie z Guantanamo. Obowiązkowo wykonuje się także pieśń o El Comandante – Erneście Che Guevarze – latynoamerykańskim rewolucjoniście, współpracowniku Fidela Castro. Ukochany przez Kubańczyków i otaczany czcią, legendarny Che widnieje na plakatach, ścianach domów, pocztówkach, koszulkach i breloczkach.

cohibaWielką karierę zrobiły kubańskie cygara, zwane puro – czyli prawdziwe. Znawcy przedmiotu twierdzą, że właśnie one są najlepsze na świecie. Jedne z najsłynniejszych i najdroższych to Cohiba – przez wiele lat zarezerwowane dla dyktatora Fidela Castro i jego gości dyplomatów. Wykonywane z najlepszego gatunku tytoniu, produkowane w niewielkich ilościach, ekskluzywne cygara można kupić w specjalistycznych sklepach. Pakowane są pojedynczo, w eleganckie tekturowe tuby albo w niezwykle wytworne pudełka z drewna cedrowego. W fabryce tytoniowej w Pinar del Rio powstają najbardziej cenione kubańskie cygara, opatrzone napisem “hecho en mano”, co znaczy “robione ręcznie”.

Jednym z najważniejszych kubańskich towarów eksportowych jest rum. Sami mieszkańcy piją go chętnie we wszystkich możliwych odmianach: rum biały, rum słodki albo wytrawny, czy wreszcie najdroższy – rum czarny. Słynne są także kubańskie napoje robione na bazie tego alkoholu, jak: Cuba Libre (rum, cola, lud) lub ulubiony drink Ernesta Hemingwaya – Daiquiri czy Mojito (połączenie białego rumu, mięty, cukru, cytryny i wody). Hiszpanie przywieźli na Kubę katolicyzm a Afrykańscy niewolnicy – wierzenia przodków. Dziś na Kubie elementy obu religii przemieszały się, tworząc nową mieszankę – santerię. W domach obok obrazów Jezusa czy Matki Boskiej spotyka się ołtarzyki ku czci bóstw santerii. Przed ołtarzykami Kubańczycy palą cygara, wierząc, że ich dym zaniesie do nieba modlitwy.


<< powrót do informatora