Las Tunas

0


Las Tunas, Kuba

Większość turystów raczej bardzo szybko przejeżdża przez prowincję Las Tunas. Jest to mały region, który głównie żyje z upraw trzciny cukrowej – są tutaj bardzo żyzne gleby. Jeśli jakiś turysta się tutaj zatrzymuje na dłużej to w celu odpoczynku w drodze z zachodu na wschód wyspy.

Stolica rejonu, również Las Tunas, nie posiada zbyt wiele zabytków, ponieważ miasto dwa razy płonęło podczas wojen o niepodległość. Mimo to warto tutaj zwiedzić dom słynnego florecisty Carlosa Leyvy Gonzalesa, który zginął w 1976 roku w wysadzonym na Barbados kubańskim samolocie. Las Tunas zamieszkiwał także inny słynny poeta, El Cuculambe. Co roku zjeżdżają tutaj liczni śpiewacy, trubadurzy oraz słuchacze z całej wyspy na festiwal Cucalambeana. Jest to świetna okazja dla turystów, aby poznać oryginalną kubańską kulturę.

W Las Tunas warto jeszcze zajrzeć do restauracji Quique Martina, gdzie będziemy mogli skosztować miejscowy przysmak – caldosa. Jest to wspaniały i bardzo pożywny gulasz mięsno-warzywny. Do specjalności rzemieślniczych tego regionu należą mozaiki z terakoty. Możemy je bez problemu nabyć w licznych sklepach w Las Tunas.

Las Tunas, plaża CovarrubiasW związku z tym, że bardzo wielu turystów omija, lekceważy prowincję Las Tunas mogły zachować się tutaj tak wspaniałe i dziewicze plaże. Na północy prowincji znajduje się ich trzydzieści pięć, wszystkie są niepowtarzalne ale warto skupić się na najpiękniejszej z nich. Plaża ta nazywa się Covarrubias. Charakteryzuje się niepowtarzalnym białym piaskiem i bardzo ciepłą wodą Oceanu Atlantyckiego. Znajdują się tutaj także liczne rafy koralowe, w związku z tym jest to wręcz wymarzone miejsce dla nurków. Połączenie doskonałych warunków naturalnych oraz fakt, że ruch turystyczny jest tutaj bardzo mały, sprawia, że plaża Covarrubias jest uważana za najlepszą na wschodniej Kubie. Plaże znajdują się 26 kilometrów od Puerto Padre, można dotrzeć tutaj także z Las Tunas, gdzie znajduje się lotnisko krajowe. Do plaży prowadzą bardzo wygodne drogi. Można też tutaj dotrzeć autobusem z Puerto Padre i Las Tunas.

Warto także odwiedzić plaże w pobliżu miejscowości Jesus Menendes. Plaże te, czyli Playa Uvero oraz Playa La Herradura są równie piękne jak na przykład te w okolicach Puerto Padre. Wszystkie plaże prowincji Las Tunas są bardzo puste i każdy turysta może znaleźć tutaj odrobinę prywatności. Z pewnością niedługo to się zmieni, dlatego warto skorzystać z tego co obecnie mogą dać nam plaże w pobliżu miasta Puerto Padre oraz Jesus Mendes.

Wszystkie plaże oferują nam bardzo wiele rozrywek, przede wszystkim jest to nurkowanie (ze względu na liczne rafy koralowe i przejrzystą wodę), ale jeśli nie potrafimy nurkować to możemy skorzystać z ofert licznych szkół lub zadowolić się innymi atrakcjami , które są równie ekscytujące jak nurkowanie, np. jest to pływanie katamaranem. Z pewnością nie będziemy się nudzić na tych wspaniałych plażach.

Będąc w prowincji Las Tunas należy obowiązkowo odwiedzić Puerto Padre. Jest to miasto, które od zawsze, tak jak i cała prowincja, utrzymywało się z produkcji cukru. Warto także wspomnieć, że było i jest to największy producent tego dobra na Kubie. Dzięki bogactwu zdobytemu z rolnictwa, mogło powstać w Puerto Padre wiele wspaniałych budynków. Obecnie miasto jest główną bazą wypadową na wspaniałe plaże na północy. W Puerto Padre możemy bez problemu znaleźć wiele dobrych hoteli, dzięki stosunkowo dużej liczbie mieszkańców (ok. 90 tysięcy) oraz dość licznej grupie turystów, jest tutaj bardzo bogate życie nocne.

Jeśli chodzi o turystkę to prowincja Las Tunas oferuje nam przede wszystkim plaże (główny ruch turystyczny koncentruje się wokół Covarrubias), ale warto też na własną rękę zapuścić się w głąb prowincji, aby poznać prawdziwe życie jakie wiodą Guajiro – kubańscy farmerzy. Z racji tego, że Las Tunas jest bogata w doskonałe gleby, rolnictwo jest tutaj bardzo rozwinięte i to od bardzo dawna.

Tags: