Cubaton, rytm kubańskiej ulicy

1


culogrande2-copia

Cubaton to kubańska odmiana muzyki reggaeton, gatunku muzycznego wywodzącego się z Portoryko, popularnego w całej Ameryce Łacińskiej i na Karaibach. Ma swoje korzenie w dancehall’u, łącząc elementy muzyki latynoamerykańskiej i hip hop. Najbardziej znani wykonawcy reggaeton to Don Omar, Daddy Yankee, Wisin & Yandel, Calle 13 i inni.

Cubaton charakteryzuje się mocnym, prostym beatem i zawiera w sobie potężną dawkę energii. To muzyka pełna seksu, energii i radości. To w jej rytmach pulsuje kubańska ulica i kluby. Narodził się w biednych regionach Orientu i Santiago de Cuba niosąc ze sobą prawdziwą rewolucję.

Obecnie to właśnie cubaton jest ulubionym stylem muzycznym kubańskiej młodzieży, jego słoneczne i gorące rytmy można usłyszeć na każdym kroku. Rytm sączy się i przenika porywając ze soba każdego kogo napotka. Często spotykane są uliczne fiesty podczas których występują lokalne grupy cubaton a cała ulica podryguje w rytmicznym tańcu.

perreo3

Pojawienie się cubaton to także rozwój nowego, zmysłowego i bardzo gorącego tańca jaki mu towarzyszy: Perreo. Polega on na szybkich i rytmicznych ruchach pośladkami i biodrami, zdecydowanie i jedno-znacznie symulującymi akt seksualny.

Głównymi przedstawicielami kubańskiej sceny cubaton są: Clan 537, El Medico, Eddy K, Gente de Zona czy Control Cubano. Ogromną popularnością cieszył się Elvis Manuel, który zaginął podczas niedawnej próby ucieczki do USA i najprawdopodobniej zatonął na morzu.

clan537

Clan 537 to duet cubaton regularnie okupujący kubańskie listy przebojów. Tworzą go: Baby i Insurrecto. Obaj mają po 22 lata i są zawodowymi muzykami. W swoim dorobku mają wiele utworów, które gościły na 1 miejcach TOP CHarts: “Dejala Ir”, “El Tatuaje”, “Mujeres” czy “La mujer de pelotero”.


gente-de-zona

Gente de Zona to bez wątpienia najpopularniejsza grupa na Kubie. Szturmem wdarli się na listy przebojów podbijając parkiety klubów. Żadna fiesta nie obejdzie się bez obowiązkowego: “La Palestina”, “Me da tremenda pena” czy “Dime”.


elmedico

Jedynym z nielicznych przedstawicieli kubańskiego reggaeton, który zaistniał na zagranicznych listach przebojów jest El Medico. Swój pierwszy zespół założył studiując medycynę a kiedy odebrał dyplom lekarza kontynuował karierę. “Pin Pon”, “Chupa Chupa” to jego najbardziej znane hity a on sam to jedna z największych gwiazd cubaton.