Muzyka Son i Buena Vista Social Club

2


Muzyka kubańska - Buena Vista Social ClubPoczątki muzyki Son datuje się na koniec XIX wieku. Stanowi ona swoistą mieszankę muzyki afrykańskich niewolników pracujących na plantacjach kawy i trzciny cukrowej oraz muzyki hiszpańskich kolonizatorów. Narodziła się we wschodniej części wyspy, w okręgu o nazwie Oriente. Na początku uważano ją za muzykę nieprzyzwoitą a zmysłowy taniec za zbyt frywolny. Kiedy jej popularność zaczęła się rozprzestrzeniać i ogarniać główne miasta wyspy, rząd zakazał oficjalnie jej grania. Jednak mimo zakazów, son szybko przebił sobie drogę do największych sal tanecznych i wkrótce przy jego rytmach tańczyła cała Kuba.

Pierwszym szerzej znanym zespołem son był Cuarteto Oriental, który po pewnym czasie przemienił się w Sextet Habanero. To dzięki niemu Son stał się znany również poza wyspą i stworzył podwaliny do rozwoju innych muzycznych gatunków mających swe korzenie w son takich jak salsa.

Kubański Son - Compay SegundoWiększości ludzi son kojarzy się z filmem niemieckiego reżysera Wima Wendersa: Buena Vista Social Club. Tytuł filmu nawiązuje do nazwy hawańskiego klubu, którego szczyt popularności przypadł na lata 40 naszego wieku. Wenders za namową gitarzysty Ry’a Coddera nakręcił film o muzykach w nim występujących. To wzruszająca historia o zapomnianych znakomitościach kubańskiego świata muzycznego, których lata świetności juz dawno minęły. Kiedy Wenders dotarł do nich okazało się, że część z nich całkiem już porzuciła muzykę.

Kubański Son - Ibrahim FerrerPrzykładem jest Ibrahim Ferrer pracujący wtedy jako czyściciel butów. Dzięki filmowi i jego autorom, Ferrer, Compay Segundo, Omara Portuondo i inni bardzo szybko stali się gwiazdami występującymi przed wielotysięcznymi audytoriami, z klepiących biedę lokalnych sław stali się bogatymi ludźmi, zasłużenie oklaskiwanymi na całym świecie. Najbardziej znanymi utworami Buena Vista Social Club są: “Chan Chan”, “Dos Gardenias”, “Guantanamera”. Wydana w 1997 roku płyta zdobyła sobie na świecie ogromną popularność i sprzedała się w szerokim nakładzie.


Kubański Son - Beny MoreMówiąc o son, trzeba wspomnieć również o innych artystach, którzy w znaczący sposób przyczynili sie do powstania i rozwoju tego gatunku. Jednym z nich był Ignacio Pineiro, którego założony w 1927 roku zespół Septeto Nacional Ignacio Pineiro wciąż istnieje i koncertuje a jakiś czas temu gościł także w Polsce. Innymi muzykami na zawsze wpisanymi w karty historii tej muzyki są Beny More, Juan de Marco Gonzalez czy Omara Portuondo.W Polsce istnieje trio wykonujące muzykę son o nazwie SonDeCuba. Obecnie son nie jest juz tak poularny na Kubie. Grany jest głównie w klubach i restauracjach dla turystów, ustępując miejsca salsie, mambo i reggeaton.

Tags:  ,