Santa Clara

0


Park w Santa ClaraSanta Clara leży w centrum Kuby, 276 km na wschód od Hawany. Stolica prowincji o tej samej nazwie leży wśród licznych pól, które są rolniczym zapleczem wyspy. Wszystkie farmy są wstanie wyżywić praktycznie całą populację Kuby. Santa Clarę zamieszkuje przeszło 200 tysięcy mieszkańców, bardzo duży odsetek stanowią studenci, dzięki którym miasto to zawsze tętni życiem. W odróżnieniu od zasypanej śmieciami Hawany, Santa Clara jest bardzo czystym i zadbanym miejscem.

Historia tego miasta zaczyna się w 1689 roku, to właśnie wtedy rodzi się Santa Clara, miasto założone przez mieszkańców Remedios, którzy uciekli w głąb lądu przez atakami piratów i inkwizycją. Nowa osada bardzo szybko zyskała na znaczeniu jako ośrodek przemysłu cukrowniczego.

Głównym placem w mieście jest Parque Vidal. Znajduje się tutaj amfiteatr, w którym odbywają się liczne koncerty, oraz pomnik ku czci Leoncio Vidal. Pomnik postawiono dokładnie w miejscu, w którym zginął. Warto także zajrzeć do Casa de la Trova (centrum informacji turystycznej) i hotelu Santa Clara Libre, które wciąż nosi ślady szrapnela z czasów rewolucji.

Pomnik Che GuevaryW północnej części placu znajduje się Museo de Artes Decorativas. Mieści się ono w jednym z najpiękniejszych, kolonialnych domów w Santa Clara. Tuż obok znajdziemy wspaniałe Teatro La Caridad z XIX wieku. Teatr został ufundowany przez Abreu de Esteves, w celu ukulturalnienia biedody Santa Clara. Opuszczając plac w kierunku północnym, udamy się Calle Independencia. Jest to brukowany deptak ze stylowymi ławeczkami. Po zachodniej stronie możemy ujrzeć Casa de La Ciudad, bardzo atrakcyjną posiadłość z bogatymi zbiorami oraz Fondo de Bienes Culturales, miejsce gdzie można kupić wszelkie wyroby miejscowego rzemiosła. Przy Calle Maximo Gomez znajduje się Museo Provincial. Możemy zwiedzić tutaj interesujące wystawy dotyczące historii całego regionu Santa Clara. Kontynuując naszą podróż Calle Independencia dojdziemy na drugą stronę rzeki do Tren Blindado, bardzo oryginalnego muzeum mieszczącego się w pociągu pancernym. Jest to pociąg, którym podczas rewolucji jechali rządowi żołnierze do Hawany. Pociąg został wykolejony w okolicach Santa Clara przez samego Che. Obok tego pociągu pancernego możemy zobaczyć buldożer, którym Che osobiście zniszczył trakcję kolejową.

Na Calle Marta Abreu znajduje się bardzo ciekawa restauracja – El Mejunje. Jest to miejsce spotkań miejscowej bohemy. Możemy posłuchać wierszy, podyskutować na różne ciekawe tematy. Jest to najlepsza tego typu restauracja na Kubie. Kilka ulic dalej wznosi się katedra Iglesia Parroguial Mayor. Idąc Calle Marta Abreu dojdziemy do Carretera Central, skąd niedaleko do Plaza de la Revolution. Jest to główne miejsce defilad i wieców w Santa Clara. Nad placem góruje najbardziej znany na świecie, olbrzymi pomnik Che. Postać ma rękę w temblaku co symbolizuje rany odniesione w bitwie w 1953 roku. Szczątki kubańskiego bohatera znajdują się w mauzoleum pod pomnikiem. Mauzoleum przypomina wykutą w skale grotę, jest tutaj znicz oraz pięcioramienna gwiazda. Warto także wstąpić do niewielkiego muzeum poświęconego rewolucji.

Santa Clara, KubaPo zwiedzaniu miasta Santa Clara warto udać się na północ prowincji, do Villa Clara. Na północnym wybrzeżu znajduje się Corralilo, które słynie z Banos del Elguela. Są to kąpiele w siarczanych błotach, która bardzo dobrze wpływają na leczenie reumatyzmu oraz chorób układu krążenia, oddechowe oraz chorób skóry. Z Corralilo niedaleko do Embalse Alacranes, słodkowodnego zbiornika, który jest rajem dla wędkarzy. Na Villa Clara nie brakuje hoteli oraz moteli, w których możemy przenocować, najlepsze są w La Roca oraz Amaro.