Santiago de Cuba

0


Santiago de CubaSantiago de Cuba leżące u stóp gór Sierra Maestra jest drugim co do wielkości miastem na Kubie. Stanowi stolicę Orientu, znane jest jako miasto muzyki, które wydało na świat wiele nowych muzycznych brzmień i utalentowanych artystów. Jest to także najbardziej zróżnicowany etnicznie ośrodek na wyspie. Tutaj przywiezieni zostali pierwsi afrykańscy niewolnicy, tu swe schronienie znaleźli francuscy plantatorzy po wybuchu powstania niewolników na Haiti w XVIII oraz jamajscy emigranci. Santiago de Cuba to mix kulturowy w którym szczególnie widoczne są wpływy afrykańskie. Uważane jest za najbardziej karaibskie z wszystkich kubańskich miast.

To niepowtarzalne miasto ma bardzo bogatą historię. Założone zostało przez samego Diego Velasqueza w 1515 roku. Od początku miało duże znaczenie ze względu na swoje dogodne położenie blisko Jamajki i wyspy Espanola. Było oficjalną stolicą Kuby w latach od 1524 do 1549 roku. Ze względu jednak na zniszczenia spowodowane trzęsieniami ziemi oraz częstymi napadami piratów, rozwijało się znacznie wolniej niż Hawana, przez co utraciło palmę pierwszeństwa. Santiago stało się punktem zapalnym rewolucji kubańskiej, stąd wywodzi się większość najbardziej znanych rewolucjonistów, tu narodził się ruch wyzwoleńczy który zapoczątkował wojnę o niepodległość, kończącą okres hiszpańskiej dominacji na wyspie.

Santiago zawsze było perełką Fidela Castro. Zasługi miasta dla rewolucji są bowiem bezcenne. W mieście nie brakuje pamiątek po tamtym okresie, jedną z najważniejszych są baraki Moncada, na które Fidel Castro przypuścił swój słynny atak. Mieści się tutaj muzeum Kuby, w którym możemy podziwiać wiele pamiątek związanych z przewrotem z lat 50, są to m. in. Buty Che Guevary oraz mundur Fidela Castro. Tuż obok znajduje się Monumento Abel Santamaria, obelisk wzniesiony na cześć jednego z dowódców ataku na koszary.

Sercem Santiago jest Parque Cespedes. Wokół niego rozsiane są najciekawsze zabytki miasta, takie jak uważany za najstarszy dom na Kubie, datowany na 1516-1530 r. dom Diego Velasqueza. Mieści się w nim obecnie Museo de Ambiente Cubano. Nieopodal znajdują się również: XVI wieczny dom gubernatora pełniący dziś funkcję ratusza, zabytkowa katedra czy Balcon de Velasquez, z którego rozpościera się przepiękny widok na miasto i zatokę. Na wschód od parku Cespedes znajdziemy najstarsze muzeum na Kubie, Museo Bacardi, które działa od 1899 roku. W muzeum możemy podziwiać dzieła sztuki, pamiątki z czasów wojny o niepodległość, flagi, broń, a nawet egipską mumię. Kilka interesujących muzeów mieści się na pobliskich ulicach: Calle Heredica, m. in Museo del Carnaval, które przedstawia nam historię niesamowitego karnawału w Santiago. Karnawał w Santiago to jedna z wizytówek miasta i ważny element kultury. Odbywa się on co roku między 18 a 27 lipca i ma kilkusetletnią tradycję. W tym czasie całe miasto zamienia się w jedną wielką imprezę a ulice wypełniają się radosnym roztańczonym tłumem.

Jeśli znajdziemy się w okolicach Calle Heredica warto wstąpić do Union de Escritores y Artistas de Cuba, czyli po prostu związku pisarzy i artystów na Kubie. Jest to bardzo interesujące miejsce, w którym często mają miejsce odczyty, publikacje oraz koncerty najlepszych kubańskich muzyków.

W okolicy Pargue Cespedes znajduje się też słynny hotel Casa Granda. Przed rewolucją popularne miejsce spotkań kubańskiej elity. Tuż przed przewrotem Fidela Castro, hotel Granda był dość podejrzanym miejscem pełnym szpiegów i rebeliantów. Hotel opisał jeden z jego gości, Graham Greene w książce „Nasz człowiek w Hawanie”.

Niedaleko parku przy ulicy Bartolomeo Maso znajduje się „Restaurante 1900”. Co wieczór odbywają się tutaj koncerty kubańskiej muzyki. Nieopodal znajduje się Fabrica de Tabaco Cesar Escalante, fabryki cygar. Dowiemy się tutaj wszystkiego o produkcji słynnych, kubańskich „puros”. Warto też udać się do Cementario Santa Ifigenia, na tej nekropoli spoczywa wielu sławnych kubańczyków, między innymi pierwszy prezydent Tomas Estrada Palma oraz Jose Marti, którego grób przyciąga najwięcej osób.

Z pewnością warta uwagi jest najładniejsza ulica w całym Santiago – Padre Pico. Znajdują się na niej XVI-wieczne domy, które były zajmowane przez Francuzów po ich ucieczce z ogarniętego powstaniem niewolników Haiti. Na tej ulicy znajduje się także Museo de la Lucha Clandestina poświęcone bohaterom rewolucji. W 1956 roku znajdowała się tutaj kwatera główna policji, która została zbombardowana przez rewolucjonistów.
Na wschód od Starego Miasta znajduje się najbogatsza dzielnica Santiago, w której znajduje się luksusowy hotel Santiago oraz Las Americas. W sąsiedniej dzielnicy, Vista Alegre, znajduje się wiele restauracji.

Santiago de CubaJednym z najciekawszych miejsc w Santiago jest leżący 8km od miasta zamek Castillo del Moro San Pedro de la Roca. Znajduje się on u brzegu zatoki Bahia de Santiago i mieści się w nim Muzeum Piratów. Poznamy w nim burzliwą historię pirackich najazdów na miasto, w tym także słynnych piratów Jacquea de Sores i Henry’ego Morgana. Zamek oferuje również przepiękne widoki i robi imponujące wrażenie na odwiedzających.

Santiago to piękne miasto oferujące wiele ciekawych doznań i miejsc wartych zwiedzenia. Mnogość rozrywek jakie oferuje kontrastuje z nieco ubogą w atrakcje prowincją której jest stolicą. Do najczęściej odwiedzanych miejsc należą leżące na wschód od miasta góry Sierra de la Gran Piedra.