Casas particulares

0


Prywatna kwatera, Kuba

Casas particulares – czyli prywatne stancje to najlepszy sposób na nawiązanie bliższego kontaktu z mieszkańcami Kuby oraz poznanie ich kultury i tego jacy są naprawdę. Nie oferują one takiego poziomu usług jak hotel, dlatego nie każdemu łatwo będzie obejść się bez baru, restauracji, basenu czy internetu. Oferują jednak coś więcej niż mieszkanie w miejscu pełnym wygód i innych turystów. To jedyna możliwość na pełniejsze zasmakowanie wyjątkowej atmosfery wyspy.

Casas particulares - kwatery na KubieStandard oferowanych pokoi różni się w zależności od miejsca, szczególnie w starej Hawanie gdzie średnie ceny są niższe niż w innych dzielnicach. W Havana Vieja (Stara Hawana) część mieszkań mieści się w starych obdrapanych kamienicach i na pierwszy rzut oka wygladają odpychająco. Często jednak po wejściu do mieszkania możemy spotkać bardzo zadbane i gustownie urządzone wnętrza. Niektórzy potraktują mieszkanie w casas particulares jako przygodę będącą częścią Starej Hawany, inni wybiorą bardziej luksusowe warunki w hotelu. Mimo, iż mieszkanie w casas particulares jest z reguły bezpieczne, to z oczywistych względów hotel będzie dla niektórych pewniejszym rozwiązaniem ze względu na całodobową ochronę oraz możliwość wynajęcia hotelowego sejfu.

Casa particular, KubaDokonując wyboru casy należy być ostrożnym. Najważniejszą kwestią jest to aby była to legalnie prowadzona stancja posiadająca na drzwiach niebieski lub zielony znaczek z napisem “Arrendador Divisa”. Legalna stancja objęta jest dozorem kubańskich służb, musi prowadzić księgę gości i odprowadzać podatek w wysokości 200-300 cuc miesięcznie, nawet jeśli nie uda się wynająć pokoi. Szukając zakwaterowania możemy spotkać naganiacza (jinetero) który poprowadzi nas do zaprzyjaźnionych stancji. Jeśli zdecydujesz się wynająć pokój, właściciel zapłaci twojemu przewodnikowi (zwykle 5 cuc) nie daj się więc naciągnąć na zbyt duży napiwek i zwracaj uwagę, czy stancja jest na pewno legalna.

Na Kubie są tysiące casas particulares. Wiele z nich ogłasza się w internecie jako, że reklama publiczna jest zabroniona. Dzięki temu łatwo jest porównać ceny i wybrać najciekawszą ofertę. Wiele stron zapewnia zdjęcia i opis pokoi oraz sąsiedztwa. Jeśli podróżujesz i zamierzasz odwiedzić kilka miejsc, zapytaj właściciela swojej stancji a z pewnością poleci ci i pomoże zarezerwować pokoje w innych miastach. Właściciele stancji są zwykle bardzo gościnni i serdeczni, duża część z nich posługuje się językiem angielskim na poziomie komunikatywnym i można się łatwo porozumieć.

Oto kilka adresów pod którymi można znaleźć ofertę casas particulares:

http://www.casaparticular.org

http://www.casaines.com

http://www.casaparticular.info

http://www.havana-rentals.com

http://www.cuba-rentals.com

Casa particular, KubaCeny pokoi oscylują w granicach 20-50 cuc za pokój i stanowią przeciętnie ok. 1/3 ceny doby w hotelu. Pokoje są zwykle dwuosobowe, posiadają dwa oddzielne łóżka lub “łoża małżeńskie”. Czasami w cenę wynajmu wliczone jest śniadanie, jednak w większości przypadków kosztuje ono 3 cuc ekstra. Za 8 – 10 cuc od osoby gospodyni przygotuje dobry domowy obiad, trzeba to z nią jednak wcześniej uzgodnić aby mogła zakupić potrzebne produkty. W Starej Hawanie oraz w centrum ceny wahają się między 20-25 cuc za dobę. W lepszych dzielnicach Vedado to 25-35 cuc nawet do 50 cuc w dzielnicy Miramar. Vedado i Miramar są znacznie bardziej zadbane i spokojniejsze jednakże znajdują się w odległości 5 – 10 km od centrum, będzie więc potrzeba korzystania z taksówek.

W mniejszych miejscowościach możemy utargować niższe ceny niż w Hawanie, jakkolwiek 15-20 cuc to minimum z jakim należy się liczyć. W niektórych typowo turystycznych miejscowościach jak Varadero nie ma możliwości wynajęcia pokoi. Prowadzenie stancji jest zakazane a turyści mogą mieszkać jedynie w rządowych hotelach. Mimo, to na dworcu autobusowym czy lotnisku zawsze spotkamy kogoś oferującego nielegalne zakwaterowanie.

EDIT: Od bieżącego roku (2011) rozpoczęto wydawanie pozwoleń na prowadzenie Casa Particular w Varadero. Na tę chwilę wydano około 30 licencji. Tutaj można znaleźć kontakt do kilku z nich.