Historia Hawany

0


Hawana, MaleconHawana zawdzięcza swe położenie dogodnej lokalizacji największego naturalnego portu na Karaibach. Zalety tego miejsca pierwszy dostrzegł już w 1509 r. Sebastian de Campo, który podczas opływania wyspy zatrzymał się w zatoce by dokonać niezbędnych napraw statku. Z początku Hawana powstała jako osada San Cristobal de Habana i jej pierwotne umiejscowienie znajdowało się ok. 50 km dalej od dzisiejszego miasta. Pierwsza lokalizacja nie była najszczęśliwsza ze względu na bagniste tereny pełne moskitów przenoszących choroby tropikalne, z płaskim wybrzeżem i płytkim portem uniemożliwiającym rzucenie kotwicy blisko brzegu .

W 1519 r. osada została przeniesiona na północ u ujścia rzeki Rio Chorrera (Almendares) dopóki podnoszący się poziom morza i brak osłoniętego, bezpiecznego portu nie wymógł kolejnej przeprowadzki jeszcze w tym samym roku. Ostatecznie 25 listopada 1519 r. roku osadnicy przenieśli się kilka kilometrów na wschód ku brzegom osłoniętej gęstym lasem, głębokiej zatoki, znanej dziś jako Bahia de la Habana. Osada zaczęła rozwijać się w to, co teraz stanowi trzon Habana Vieja ze swoimi pierwszymi uliczkami leżącymi pomiędzy obecnie Plaza de Armas i Plaza de San Francisco. W tym samym czasie odkryto głęboki i łatwy w nawigacji kanał łączący Kubę z wyspami Bahama co było ważnym krokiem w ustanowieniu szlaków handlowych między Hiszpanią a Nowym Światem i dzięki czemu Hawana zyskała sobie przydomek: Llave del Nuevo Mundo y Antemural de las Occidentales – Klucz do Nowego Świata i Bastion Indii Zachodnich.

Hawana Vieja

Podczas gdy hiszpańscy konkwiskadorzy łupili i plądrowali Amerykę, Hawana stała się dogodnym portem, do którego przybijały wyładowane złotem i innymi skarbami galeony w ostatnim przystanku przed powrotem do Hiszpanii. Tutaj po raz ostatni marynarze mogli zakosztować uroków suchego lądu, na które składały się w większości domy publicze, kasyna i knajpy. Atmosfera tego miejsca, jak i kotwiczące tu statki pełne kosztowności, przyciągały piratów i wielokrotnie w swej historii hawańczycy zmuszeni byli oddać swój dobytek pod groźbą zniszczenia miasta, co zresztą też nie zawsze okazywało się skuteczne. Piracki napad na HawanęW lipcu 1555 r. Hawana została doszczętnie spalona i ograbiona przez francuskiego pirata Jacques’a de Sores. Mimo, iż Hiszpania doskonale zdawała sobie sprawę z wagi swej kolonii, to nie od razu podjęto kroki by zabezpieczyć miasto. W 1558 r. Hawana stała się jedynym kubańskim portem autoryzowanym do prowadzenia handlu między Ameryką i Hiszpanią. Od tego momentu rozpoczął się proces fortyfikacji miasta. Służyć temu miało zbudowanie pierwszej kamiennej fortecy w obu amerykach, zamku Castillo de la Real Fuerza. Rozpoczęto również budowę zamków Castillo de San Salvador de la Punta i Castillo de Los Tres Reyes del Morro, który ostatecznie ukończono w 1630 r. W 1663 r. po ponad stu latach kłótni rozpoczęto budowę murów obronnych wokół miasta, które ukończono w 1740 r. Mimo prób zabezpieczenia Hawany przed najazdami, ataki nie ustawały a w 1752 r. po 6 tygodniach oblężenia, miasto zostało zdobyte przez brytyjczyków. Okupacja brytyjska uwolniła handel cukrem. Do tej pory Hawana miała prawo handlować wyłącznie z Hiszpanią będąc jedynie łącznikiem między Europą a Ameryką Północną. Okupacja brytyjska dała szansę na niezależny handel cukrem i kawą z resztą świata, co pomogło w rozwoju kubańskich plantacji i przyniosło plantatorom krociowe zyski. Po 11 miesiącach brytyjczycy opuścili Hawanę, wymieniając ją z Hiszpanami na Florydę. W XIX wieku nastapił okres rozwoju i rozkwitu miasta. W tym czasie powstały najpiękniejsze budowle a miasto zdobyło nowy bardziej elegancki i zamożny wizerunek. Niestety wraz z rozwojem miasta szedł rozwój przestępczości, prostytucji i korupcja wśród lokalnych urzędników. Część nowych mieszkańców, szukając spokoju zaczęła wynosić się na obrzeża i kolonizować miejsce znane dziś jako Veldado.

Gangster Meyer LenskyPo wojnie o niepodległość na początku XX wieku, Kuba weszła w strefę amerykańskich wpływów. Do Hawany ściagnęły tłumy amerykańskich inwestorów. Kiedy w USA trwała prohibicja, Hawana stała się centrum rozrywkowym Ameryki. W tym czasie powstały najbardziej luksusowe hotele, olśniewające rezydencje i pałace. Napływająca rzeka bogatych amerykańskich turystów sprawiła, iż Hawana znowu stała się miastem kasyn, domów gry, klubów muzycznych, burdeli i knajp. W hazard mocno inwestowała amerykańska mafia na czele której stał Meyer Lensky, który za cel postawił sobie przekształcenie miasta w miasto grzechu bardziej olśniewające niż Las Vegas. Mafia rządziła wyspą, większość decyzji i inwestycji powiązanych było z jej członkami. Mafiosi gościli takie osobistości jak Frank Sinatra, Marlon Brando czy Senator John F. Kennedy dla którego nawet zorganizowano orgię z udziałem kilku kubańskich piękności w Comodoro Hotel. Plany całkowitego przejęcia wyspy przekreśliła kubańska rewolucja. Gdy Fidel Castro wkraczał do miasta na czele swych oddziałów, amerykanie w popłochu opuszczali Hawanę. Siły rewolucyjne szybko oczyściły ulice z prostytucji i przestępczości a opuszczone przez swych właścicieli piękne rezydencje trafiły w ręce kubańskich wieśniaków i aparatczyków nowej władzy. Polityka gospodarcza Fidela Castro doprowadziła wiele z najpiękniejszych zabytków kolonialnych do ruiny, jednakże od początków lat 80 prowadzone są zabiegi renowacyjne w obrębie starego miasta.

Przeczytaj również: Przewodnik po Hawanie

Tags:  ,