Nurkowanie na Kubie

4


„Myślę, że Kubańczycy mają takie rafy koralowe, jakich już dziś na Karaibach nie znajdziesz “. David Doubilet, główny operator zdjęć w filmie “Głębia” (The Deep) dla NATIONAL GEOGRAPHIC MAGAZINE, 2002

Nurkowanie na Kubie

NURKOWANIE NA KUBIE – MOZAIKA KUBAŃSKA

Miloš Chlápek

Podobnie jak wszystkie atrakcyjne piękności, także i Kuba umie pokazać kilka twarzy: potrafi pocieszyć duszę i ciało nurka niezapomnianymi wrażeniami – jak również bezwstydnie zawieść z zimną krwią. Oczywiście zależy to nie tylko od kaprysów tej piękności, ale także od tego, dokąd i kiedy człowiek wyjedzie i czego od swojego wyjazdu oczekuje. Istnieją jednak takie miejsca, gdzie rozczarowanie jest praktycznie wykluczone.

Cayo Largo

Nurkowanie na Kubie - Cayo LargoDla wielu osób wyobrażenie sobie urlopu egzotycznego wygląda następująco: mała wysepka na środku błękitnozielonych Karaibów, otoczona kilometrami plaży z delikatnym piaskiem, gdzie poza paroma hotelami, małego lotniska oraz portu jachtowego nie ma już nic. W dzień nurkowanie w przepięknych miejscach, żadnych innych łodzi z nurkami a wieczorem powrót do hotelu, gdzie zapasy rumu i mojito nigdy się nie kończą. Kto chce, może urozmaicić program nurkowy siatkówką, tenisem albo wylegiwaniem się przy basenie z ulubioną książką w jednej ręce a drinkiem w drugiej (o rany, a gdzie dać cygaro?). Jeżeli komuś marzy się taki urlop, to Bienvenidos en Cayo Largo.

Ta mała piaszczysta wysepka jest częścią archipelagu Canarreos, leżącego około 50 km na południe od wybrzeża Kuby. Z powodu jego dogodnej pozycji był on kiedyś bazą piratów karaibskich napadających na statki hiszpańskie płynące z kolonii południowoamerykańskich do Hawany. Zapiski o napaściach z Cayo Largo na hiszpańskie galeony zachowały się np. w dzienniku pokładowym słynnego pirata i jeszcze słynniejszego obieżyświata, Francisa Drake’a.

Rafa Cayo Largo, KubaWyspa znajduje się na skraju szelfu lądowego, gdzie równe dno szybko się załamuje i opada w kierunku Rowu Kajmańskiego (głębokość 7,1 km). Najbliższe miejsca do nurkowania znajdują się w bezpośrednim pobliżu (kilka minut jazdy łodzią) południowego wybrzeża wyspy. Są to ściany rafowe, grzbiety koralowe i tunele, które na głębokości 18 m zmieniają się w piaszczyste stoki. W niektórych miejscach formacje koralowe tworzą prawdziwe góry podmorskie a ściany opadają aż na głębokość 50 m i więcej (np. miejsce Montaňa ). Ryby koralowe reprezentowane są przede wszystkim przez ławice lucjanów o wielkości 15-90 cm. Można tu spotkać żółwie, tarponie, płaszczki. W koralowych zakamarkach ukrywają się langusty, zielone mureny (uwaga, niektóre atakują!), na piaszczystym dnie można znaleźć kolonie skrzydelników wielkich (Strombus giga). Uwaga, nie wolno zabierać muszli, są one na liście CITES a ich wykrycie w bagażu podczas kontroli celnej zapewni Ci niezapomniane wrażenia. Jeżeli uda Ci się przekonać kubański personel z divecentrum, żeby wywieźli cię jeszcze kawałek dalej, około 25 km w kierunku Cayo Rosario, to dostaniesz się na jeden z miejscowych „smakołyków” – labirynt kanionów koralowych zwanych Laberinto. Oprócz dużych ławic ryb koralowych (których koncentracja często sięga stopnia „zupa rybna“) panuje tu duże prawdopodobieństwo spotkania się w czymś większym – tarponiami, rekinami i płaszczkami. Niewątpliwie najciekawszym rejonem do nurkowania jest okolica Golfo de Gazones, prawie 50 km na północ od Cayo Largo. De facto są to strome góry podmorskie, a ich najwyższe wierzchołki (wysepki Cayo Blanco i Cayo Sigua) nie sięgają wyżej niż 30 cm nad poziomem morza. Dla nurka są tu głębokie kaniony i ściany, trochę podobne do Brother Islands albo Blue Hole w Egipcie – tu w przebraniu koralowych szat karaibskich. Przez większą część roku panuje tu bardzo dobra widoczność i oprócz klasycznych obywateli raf koralowych można spotkać tu i większe stworzenia: rekiny pielęgniarze, rekiny karaibskie, rekiny młoty, rekiny wielorybie, tarponie, tuńczyki, ostroboki i inne – zależy od szczęścia. Do miejsc, których nie można przegapić, należy Blue Hole de Sigua, Caňon de Blanco oraz Caňon de Sigua. Ostatnio dąży się do wprowadzenia zakazu łowienia ryb w celach komercyjnych w rejonie Golfo de Gazones i do ogłoszenia tego miejsca parkiem morskim. Wg informacji z kuluarów, władze kubańskie patrzą życzliwie na te usiłowania. Jeżeli by tak się stało, to oczekuje się, że w tych rejonach zwiększyłaby się ilość dużych ryb i Karaiby wzbogaciłyby się o jeszcze jedną perłę nurkową.

Nurkowanie Cayo Largo, KubaCayo Largo, nurkowanie Kuba
Rafa koralowa, Cayo Largo, KubaRafa koralowa, Kuba

Wyjazdy do odległych miejsc najczęściej nie są jednak zawarte w podstawowej ofercie miejscowych divecentrum. W przeszłości często można było na Cayo Largo, spotkać się z sytuacją, że kubańskim załogom nie chciało się wyjeżdżać na odległe miejsca (nawet za oferowaną dopłatą) i pod różnymi wymówkami (np. mało paliwa) obwoziły nurków tylko po najbliższych miejscach do nurkowania. Wybrnąć z tej sytuacji można najlepiej wykupując z góry pakiet nurkowy BEST of CAYO LARGO, który zawiera i te odległe, atrakcyjne miejsca.

Czytaj dalej: 1 2 3