Kuba bez papieru

0


Kubański sklep

Na Kubie, dotkniętej poważnym kryzysem gospodarczym i spustoszonej w zeszłym roku trzema potężnymi huraganami, zaczęło brakować papieru toaletowego i do końca roku sytuacja może się nie poprawić – podali w piątek przedstawiciele państwowych przedsiębiorstw papierniczych.

“Firmy podjęły wszelkie kroki, aby na koniec roku doszło do istotnego importu papieru toaletowego” – powiedział państwowemu radiu Rebelde przedstawiciel konsorcjum Cimex, wyjaśniając, że Kuba papier toaletowy zarówno importuje, jak i produkuje go, tyle że obecnie nie ma z czego.

Rządzona przez komunistów wyspa importuje też około 60 procent żywności. Finansowe rezerwy państwa zostały uszczuplone większymi wydatkami na import i mniejszymi wpływami z eksportu. Żeby ulżyć Kubańczykom w kryzysie, państwowe przedsiębiorstwa obniżają ceny 24 podstawowych towarów – żywności, środków czystości i leków o 5-27 procent.

Jak pisze Reuters, w odwiedzonych przez reportera agencji sklepach w jednej z dzielnic Hawany spadły ceny majonezu, sosu barbecue i kalmarów w puszkach.

PAP

Tags: