Kubański przemysł medyczny

0


Kubańskie technologie

Niewielu, szczególnie w Polsce, wie, że w dziedzinie biotechnologii i inżynierii genetycznej, Kuba jest światową potęgą. Historia dzisiejszego, wysoce zaawansowanego przemysłu biotechnologicznego została zapoczątkowana w latach 80-tych przez sześciu kubańskich naukowców. Od samego początku rozwija się pod osobistym patronatem Fidela Castro i z pomocą dużych inwestorów oraz środków płynących z publicznych źródeł takich jak: Pan American Health Organization i World Food Program.

Kubańska biotechnologiaNawet kryzys lat 90-tych i tzw. “okres specjalny” nie były w stanie zahamować badań. Głównym ośrodkiem badań i produkcji jest tzw. West Havana Scientific Pole w skład którego między innymi wchodzą: Centre for Molecular Immunology , Centre for Genetic Engineering and Biotechnology , Finlay Institute of Serum and Vaccines, Immunoassay Centre ,National Centre for Scientific Research oraz National Bio-preparations Centre. W sumie zatrudnionych jest ponad 12000 pracowników, w tym 7000 naukowców i inżynierów. Do chwili obecnej, Kuba wynalazła, opatentowala i wyprodukowała ponad 200 nowatorskich produktów medycznych. W samym tylko roku 2007 zostało zarejestrowanych i opatentowanych 38 nowych wynalazków, w tym wiele szczepionek, które są uznawane za jedne z najbardziej zaawansowanych na świecie. Rownież w tym samym roku biotechnologia stała się drugim, po niklu, najbardziej dochodowym źródłem kubańskiego eksportu.

Od 1996 prowadzone są badania, ktore obecnie znajdują się w fazie końcowych testów, nad szczepionką mającą zapobiegać zarażeniu wirusem HIV.

Należy również wymienić kilka bardziej znanych produktów kubańskich:

PPG – naturalny lek, który dosłownie wypłukuje zły choresterol z organizmu, nie niosąc ze sobą żadnych skutków ubocznych. Traktowany również jako kubański odpowiednik Viagry.

Citoprot P – unikalny produkt leczący wrzody u cukrzyków zapobiegając amputacjom.

TheraCIM – kubański farmaceutyczny produkt przeznaczony do leczenia raka mózgu i szyi u dzieci. Jest to kolejny, rewelacyjny i unikalny wynalazek w skali światowej. Ten cudowny lek redukuje masę rakową i pozwala na eliminację nowotworu.

CimaVax EGF – szczepionka, która wydłuża i poprawia jakość życia pacjentów z nowotworami płuc. Produkt ten wszedł do użytku na Kubie 12 czerwca tego roku W sierpniu został zarejestrowany również w Peru, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Japonii, Afryce Poludniowej, Chinach i Malezji.

Kubański lekWkrótce będzie on rozprowadzany w tych krajach przez dwie firmy: malezyjską Bioven, odpowiedzialną za dystrybucję na rynkach azjatyckich oraz kanadyjską YM BioSciences zaopatrującą rynki w Ameryce Północnej i Europie.

Wtajemniczeni pacjenci z Kanady i Europy Zachodniej, wiedzą że tzw. “turystyka zdrowotna” na Kubie kwitnie od ponad 20 lat. Leczenie i zabiegi wykonywane są przez najlepszej klasy specjalistów i kosztują kilka razy taniej aniżeli w Europie. Leczenie raka, chirurgia plastyczna, zabiegi ortopedyczne i dentystyczne, kuracje antystresowe i leczenie bielactwa skory tzw. vitiligo – to tylko nieliczne z wielu kubańskich specjalizacji.

Oczywiście dobre zdrowie jest największym błogosławieństwem, którego życzę wszystkim czytelnikom.

Valdemar Świeczko
val.macho@gmail.com

Tags: