Omara Portuondo w Warszawie

0


24 lipca w Sali Kongresowej w Warszawie wystąpi Omara Portuondo wraz z zespołem Buena Vista Social Club.

Fanom rytmów kubańskich oryginalnej orkiestry Buena Vista Social Club nie potrzeba reklamować. W lipcu tego roku stolicę Polski odwiedzi orkiestra w skład której wchodzą prawdziwi weterani, popularnego w latach 40-tych, hawańskiego klubu, artyści biorący udział w nagraniu albumu oraz filmowego sukcesu o tym samym tytule.

Niestety w Warszawie nie zobaczymy już części artystów znanych z filmu, o których upomniał się czas, dlatego warto skorzystać z tej okazji, aby móc podziwiać na żywo taką gwiazdę jak Omara Portuondo u boku wirtuozów muzyki kubańskiej.

Orquesta Buena Vista Social Club to kwintesencja kubańskiej muzyki, którą mogą nam zagwarantować tylko oryginalni członkowie Buena Vista Social Club. W skład grupy wchodzą prawdziwi weterani, popularnego w latach 40-tych, hawańskiego klubu, artyści biorący udział w nagraniu albumu oraz filmowego sukcesu o tym samym tytule. Buena Vista Social Club to nie tylko miejsce, zaliczana przez magazyn Rolling Stone do listy albumów wszechczasów płyta, czy nominowany do Oscara film – to międzynarodowy fenomen, który spopularyzował son, danzón, bolero, guairę i inne kubańskie rytmy na całym świecie. Występ Orquesta Buena Vista Social Club, na czele z genialną Omarą Portuondo, to niesamowite przeżycie, podróż w głąb Kuby, opowieść pełna pasji, radości życia i porywającej muzyki, która wypełniała niegdyś legendarny hawański klub.

Orquesta Buena Vista Social Club to niepowtarzalna grupa, w skład której wchodzą członkowie pierwotnego składu Buena Vista Social Club. Każdy z muzyków to wielkiej rangi kubański artysta, każdy ma swój własny styl. Indywidualne umiejętności każdego z nich, wywodzące się z wielkiej pasji i miłości o muzyki, składają się na wspaniały i niezapomniany występ, wypełniony kubańskim żarem i gorącymi rytmami.

Na scenie zobaczymy posiadaczkę Latin Grammy, Omarę Portuondo, która razem z Compayem Segundo zaśpiewała na albumie Buena Vista Social Club jedną z najbardziej rozpoznawalnych piosenek – Veinte años. W skład grupy wchodzi trębacz Manuel „Guajiro” Mirabal, grający na puzonie Jesus „Aguaje” Ramos, czy gitarzysta Manuel Galban – wszyscy należący do oryginalnego składu BVSC i występujący w przeszłości z nieżyjącym już niesamowitym Ibrahimem Ferrerem. W skład orkiestry wchodzą też wybitni muzycy młodszego pokolenia – wokalista Carlos Calunga, czy pianista Rolando Luna.

Orquesta Buena Vista Social Club od lat cieszy się wielką popularnością na całym świecie. Grupa gra w wyprzedanych po brzegi tak sławnych salach, jak paryska Olimpia, londyński Royal Albert Hall, Gran Teatre de Liceu w Barcelonie, czy Konzerthaus w Wiedniu, bierze również udział w tak znaczących festiwalach, jak na przykład North Sea Jezz. W 2009 roku w samej tylko Wielkiej Brytanii wystąpiła ponad 30 razy, za każdym razem przy wypełnionej po brzegi widowni i owacji na stojąco podekscytowanej publiczności.

Buena Vista Social Club był hawańskim klubem, gdzie można było co noc podziwiać najlepszych kubańskich muzyków i tancerzy. Okres jego świetności przypadł na lata 40-ste XX wieku. Niemal 50 lat po zamknięciu klubu zainspirował on artystę Juana de Marcos Gonzáleza i amerykańskiego gitarzystę Ry Coodera do nagrania wspólnie z kubańskimi muzykami, występującymi w tym legendarnym miejscu, albumu który wkrótce osiągnął międzynarodowy sukces. Również film, zatytułowany Buena Vista Social Club, opowiadający historię muzyków, wzbudził wielki zachwyt wśród widzów, zebrał wiele pochlebnych opinii krytyków – nominacja do Oscara, nagroda za Najlepszy Film Dokumentalny Europejskich Nagród Filmowych i wiele innych prestiżowych wyróżnień, oraz rozpoczął trwającą po dziś dzień modę na muzykę latynoamerykańską. Nazwa Buena Vista Social Club zaczęła być postrzegana jako pojęcie ogólne, służące do opisywania występów, czy nagrań w klimacie kubańskiej muzyki z lat 1930-50 XX wieku. Jednak tylko podczas występów Orquesta Buena Vista Social Club możemy mieć styczność z tak wieloma członkami oryginalnego składu, którzy zagwarantują nam niezapomniane doznania, przekażą ducha legendarnego klubu, zaprezentują różne style, spajające się w jedną, prawdziwą, kubańską całość.

Koncert odbędzie się 24.07.2011 o godz. 18:00 w Sali Kongresowej w Warszawie.
Ceny biletów: 100zł, 120zł, 150zł, 180zł, 220zł i VIP-300zł
Bilety do kupienia na www.eBilet.pl oraz na www.ticketpro.pl

źródło: http://www.makroconcert.com

Zobacz również:
Buena Vista Social Club – strona oficialna
Muzyka Son i Buena Vista Social Club na KubaOnline.pl