“Chico i Rita” – kubańska opowieść

0


Kilka dni temu swą polską premierę na DVD miał pełnometrażowy film animowany “Chico i Rita”. Jest to opowieść o wielkiej miłości utalentowanego pianisty Chico i pięknej, obdarzonej niezwykłym głosem Rity. Ich wspólna historia zaczyna się na Kubie w 1948 roku, ale los rzuci kochanków do Nowego Jorku, Paryża, a nawet Hollywood. Bohaterów filmu opartego na prawdziwej historii połączyło pożądanie, muzyka i taniec, które wprowadzają widza w prawdziwie latynoskie klimaty. Tanecznym krokom towarzyszy doskonała ścieżka dźwiękowa, na której usłyszymy jazz, cubop, mambo, sambę…To one nadadzą rytm gorącemu uczuciu. Miłość jest jak piosenka, której nigdy nie zapomnisz…

,

Ten animowany romans dostał Nagrodą Główną dla Najlepszego Pełnometrażowego Filmu Animowanego na Festiwalu Filmów Animowanych w Brukseli (2011).

Prasa o filmie:

Najlepszy musical i jedna z najwspanialszych animacji tego roku. Ta przeurocza hiszpańska produkcja, poruszająca i zabawna, pełna zmysłowego czaru, a przy tym wierna realiom, opowiada o romansie kubańskiego kompozytora i pianisty jazzowego Chico z namiętną kubańską pieśniarką Ritą.

Philip French, „The Observer”

O twórcy:

Fernando Trueba to wielokrotnie nagradzany scenarzysta, reżyser i producent. Jego „Belle époque” z udziałem Penelope Cruz wyróżniono Oscarem i nagrodą BAFTA dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Owocem przelotnego romansu Trueby z Hollywood była komedia romantyczna „Zbyt wiele” z Antonio Banderasem, Melanie Griffith i Daryl Hannah, po czym reżyser powrócił do rodzimej Hiszpanii, gdzie zrealizował m.in. „Dziewczynę marzeń”, ponownie z Cruz w roli głównej. Dokument Trueby o latynoskim jazzie „Ulica 54” był zaczątkiem współpracy i przyjaźni reżysera z Javierem Mariscalem (drugi reżyser filmu „Chico i Rita”). W filmie koncertowym „Blanco y negro” doprowadził do spotkania kubańskiego muzyka Bebo Valdésa i hiszpańskiego gwiazdora flamenco Diega “El Cigala”. Obraz zdobył Latynoską Nagrodę Grammy w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Muzyczny. Ostatni film Trueby „El baile de la Victoria” był hiszpańskim kandydatem do Oscara w 2010 roku i otrzymał aż 10 nominacji do Goyi.

Film dostępny jest na płytach DVD wydanych przez Gutek Film.

Więcej o filmie