KubaOnline.pl

Marki kubańskich cygar

Kuba jest producentem ponad 40 marek cygar. Najważniejsze z nich to:

Cohiba

CohibaSłowo “cohiba” wywodzi się z języka Indian Tainów zamieszkujących Kubę przed przybyciem Kolumba i oznacza “tytoń”. Cohiba to jedne z najlepszych i najsłynniejszych cygar na świecie oraz ulubiona marka Fidela Castro. Twórcą marki był zwijacz cygar z fabryki La Corona – Eduardo Rivera, który wytwarzał je w niewielkich ilościach dla wąskiej grupy zaprzyjaźnionych odbiorców. Jednym z nich był osobisty ochroniarz Castro – Bienvenido Perez ps. „Chico”. Ich wyjątkowy aromat i zapach zwróciły uwagę El Comandante, który nakazał ściagnąć zwijacza do Hawany, przydzielił mu pomocników i zapewnił lokal. Z początku Cohiby produkowano wyłącznie na potrzeby Castro. Otrzymanie pudełka tych cygar od samego Fidela było nobilitacją i świadczyło o szacunku z jego strony. Ze względu na niemożność zakupu tych cygar w żaden sposób, stały się one szybko najbardziej pożądaną marką cygar na świecie. Ze względu na ogromne zainteresowanie, Castro zdecydował się na rozpoczęcie ich masowej produkcji. Obecnie właścicielem marki jest firma Habanos, zaś do produkcji cygar używa się najlepszych gatunków tytoniu z regionu Vuelta Abajo leżącego w prowincji Pinar del Rio.

Partagas

PartagasPartagas to najstarsza marka kubańskich cygar liczącą sobie ponad 160 lat. Jej fabryka należy do największych atrakcji turystycznych Hawany i można się w niej zapoznać z przebiegiem produkcji tych znakomitych cygar. Twórcą marki był hiszpan Don Jaime Partagás Ravelo, właściciel wielu plantacji w Pinar del Rio. Ma on na swoim koncie liczne eksperymenty z fermentacją i suszeniem liści, które sprawiły, iż jego cygara stały się najlepszymi cygarami na świecie. To on również wprowadził instytucję lektora, czytającego na głos gazety i książki, dzięki czemu praca zwijacza stała się mniej nudna. Cygara Partagas charakteryzują się mocnym i intensywnym aromatem, przez co zaliczane są do grupy cygar przeznaczonych dla wyrafinowanych odbiorców.

H.Upmann

H.UpmannMarka powstała w 1844 roku i została stworzona przez dwóch braci niemieckiego pochodzenia Augusta and Hermanna Upmann. Literka H w nazwie miała oznaczać “bracia” – hermanos ( hiszp.) lub wywodzi się z pierwszej litery imienia jednego z braci. Bracia Upmann do tego stopnia zakochali się w Kubie i kubańskich cygarach, iż postanowili przenieść się do Hawany i otworzyć własną fabrykę oraz bank, który zbankrutował w czasach Wielkiego Kryzysu. Obecnie fabryka znana jest jako fabryka Jose Marti, została bowiem znacjonalizowana podczas kubańskiej rewolucji (podobnie jak i wszystkie inne fabryki). Cygara Petit Upmanns były ulubioną marką prezydenta USA – Johna Kennedy, który tuż przed podpisaniem decyzji o wprowadzeniu embarga na Kubie, wysłał swojego sekretarza aby wykupił wszystkie cygara tej marki jakie znajdzie w Waszyngtonie. Nie zdążył ich jednak wszystkich wypalić. Po jego śmierci w tragicznym zamachu, na sprzedaż wystawiono hummidor zawierający te cygara, który osiągnął zawrotną jak na te czasy cenę ponad 0,5 mln dolarów. Jednym z najbardziej znanych cygar H.Upmann jest cygaro Sir Churchill nazwane tak na cześć premiera Wielkiej Brytanii, Winstona Churchilla, znanego miłośnika kubańskich cygar. Firma ta jest również jest również producentem innych słynnych cygar – marki Montecristo.

Montecristo

MontecristoMontecristo to najpopularniejsze kubańskie cygara, tylko ta jedna marka generuje połowę ogólnej sprzedaży cygar z Kuby. Cygaro opracowane zostało przez firmę H.Upmann a jego nazwa pochodzi od tytułu książki Aleksanda Dumas “Hrabia Monte Cristo”, która była ulubioną książką czytaną zwijaczom cygar podczas pracy. Po rewolucji kubańskiej, właściciele fabryki zmuszeni zostali do opuszczenia wyspy, a fabryka została znacjonalizowana. Mimo to, podjęli ponowną produkcję cygar o tej nazwie, lecz tym razem na Dominikanie. Obecnie cygara Montecristo produkowane są równocześnie przez dwie różne firmy, kubańską Habanas S.A. oraz Altadis S.A. z siedzibą na Dominikanie, eksportującą swoją produkcję do USA gdzie ze względu na embargo nie są respektowane prawa Habanos do tej marki. Cygara Montecristo są wyznacznikiem jakości, doskonałości smaku i bogactwa aromatu. Często używa się ich jako skali porównawczej do określenia jakości innych cygar (skala Montecristo). Cygaro Montecristo No. 4 to najpopularniejsze cygaro na świecie.

Romeo y Julieta

Romeo y JulietaFabryka założona została w Hawanie w 1875 przez Inocencio Alvareza oraz Mannin’a Garcia. Nazwa brandu pochodzi od tytułu tragedii Wiliama Szekspira, którego miłośnikiem był jej kolejny właściciel Jose “Pepin” Rodriguez Fernandez, przyszły twórca ich sukcesu. Od samego początku wyróżniała je wysoka jakość i wyborny smak, co zaowocowało szeregiem złotych medali na międzynarodowych targach. Talent handlowy Fernandez’a podróżującego po całym świecie i promującego markę sprawiła, iż Romeo y Julieta szybko stały się jednymi z najsłynniejszych cygar. Fernandez nazwał nawet swoją klacz imieniem Julieta i brała ona udział w wielu prestiżowych wyścigach. Obecnie cygara tej marki umieszcza się na drugim miejscu na liście najlepszych kubańskich cygar, zaraz po Montecristo. Jednym z najwiekszych miłośników Romeo y Julieta był Winston Churchill, dla którego zaprojektowano indywidualny rozmiar, który niebawem stał się jedym z cygarowych standardów (cygara typu: churchill ). Podobnie jak w przypadku cygar Cohiba, Partagas czy Monecristo, do produkcji cygar tej marki używa się najlepszego tytoniu na Kubie pochodzącego z regionu Vuelta Abajo. Marka słynie z tego, iż w gronie jej miłośników jest wiele bardzo zamożnych osób, dla których produkuje się spersonalizowane, indywidualne cygara. Wyprodukowano już ponad 2000 takich serii, co oznacza, iż ponad 2000 osób na świecie otrzymało, wyprodukowaną wyłącznie na ich potrzeby i według ich gustu, partię cygar Romeo y Julieta.

Trinidad

TrinidadTrinidad to dość rzadka i tajemnicza marka. Produkowane są w fabryce Cohiba na podstawie specjalnej receptury. Obok cygar Cohiba przeznaczone były wyłącznie na potrzeby Fidela Castro, który obdarowywał nimi swoich gości. Ich nazwa nawiązuje do miasta Trinidad, uznawanego za perłę architektury kolonialnej i jedno z najpiękniejszych miasteczek w Ameryce. W najbardziej prestiżowym konkursie cygar otrzymały ocenę 92 punktów na 100 możliwych co świadczy o tym, iż są o włos od pełnej doskonałości. Od 1998 roku dostępne są w normalnej sprzedaży.

Inne znane kubańskie marki cygar to:

Bolivar
El Rey del Mundo
Fonseca
Guantanamera
Hoyo de Monterrey
Jose L. Piedra
Punch
Rafael Gonzalez
Quintero
Vegas Robaina