27 maja 2024

Jak zadbać o zdrowie w podróży w tropikalne miejsca?

Myślisz o podróży do tropikalnego kraju, takiego jak Kuba? Pamiętaj, że podczas podróży zagranicznych należy zachować pewne środki ostrożności, aby zadbać o swoje zdrowie, ponieważ turyści są narażeni na choroby, które albo nie występują w kraju pochodzenia, albo przestały być endemiczne wiele lat temu. Jeśli chcesz bezpiecznie podróżować, weź pod uwagę poniższe rady:

Planuj z wyprzedzeniem: odwiedź punkt szczepień

Zalecenia dotyczące wyjazdu powinny być spersonalizowane. Nie ma dwóch takich samych podróżnych, dlatego pierwszym krokiem jest wizyta w najbliższym punkcie szczepień, aby profesjonalista mógł Ci doradzić, biorąc pod uwagę specyfikę miejsca docelowego i Twoje osobiste cechy. Czynniki takie jak wiek, wcześniejsze choroby czy ciąża muszą być rozpatrywane indywidualnie. Ponadto większość szczepień, które są zwykle zalecane przed wyjazdem do kraju tropikalnego, należy podać z kilkutygodniowym wyprzedzeniem. Aby mieć pewność, że zostaną one podane prawidłowo, nie należy zostawiać wizyty u lekarza na ostatnią chwilę.

Przygotuj apteczkę z podstawami

W dużej mierze będzie to zależało od tego, czy masz przewlekłe choroby (cukrzyca, choroby układu krążenia itp.). Nie zapomnij o swoich receptach, ponieważ niektóre leki mogą być zakazane w kraju, do którego się wybierasz i możesz potrzebować jakiejś akredytacji. Dodatkowo leki przeciwbólowe i przeciwzapalne pomogą zapobiec dyskomfortowi, który może pojawić się podczas podróży (bóle głowy, mięśni itp.). Uwzględnij opatrunki na drobne rany. Przewodnik po apteczce w podróży znajdziesz w linku: https://www.ktoredy.pl/apteczka-dlaczego-warto-zabrac-ja-w-podroz

Uważaj na surowe jedzenie i wodę

Istnieją pewne choroby, które są przenoszone przez spożywanie niegotowanej żywności i picie niebutelkowanej wody, takie jak cholera. Koniecznie trzeba mieć świadomość, dokąd się jedzie i jakie panują tam warunki higieniczne, aby podjąć środki zapobiegawcze.

Chroń się przed słońcem

Udar cieplny jest powszechny w krajach tropikalnych. Pij dużo wody, aby zapobiec odwodnieniu; noś kapelusz lub czapkę; unikaj ekspozycji w najgorętszych godzinach dnia i nie zapomnij o kremie przeciwsłonecznym.

Uważaj na owady

Najlepszym sposobem zapobiegania chorobom tropikalnym jest unikanie ukąszeń owadów. Owady są często źródłem chorób tropikalnych. Aby uniknąć malarii, dengi, żółtej gorączki czy Zika należy chronić się przed komarami. Trzymaj się z dala od wody, może być ona siedliskiem tych owadów i zepsuć Ci wycieczkę. W nocy używaj moskitier spryskanych środkiem owadobójczym. Szczególnie niebezpieczne są godziny między zmierzchem a świtem. Staraj się ograniczyć odsłoniętą skórę, nosząc spodnie i koszule z długim rękawem. Zastosuj środki odstraszające komary na odsłoniętych miejscach.