15 kwietnia 2024

Skarby kubańskiej przyrody

Dla wielu turystów gorąca Kuba to przede wszystkim wyspa kusząca pięknymi plażami oraz doskonałymi warunkami do wypoczynku. Dla innych to przyrodniczy raj, który może zadziwić niezwykle bogatym światem fauny i flory. Gdy jedni zajmują się zwiedzaniem kolonialnych miast, inny wybierają się na wycieczki po najpiękniejszych zakątkach Kuby. Dlaczego ta karaibska wyspa jest tak atrakcyjna dla miłośników przyrody? Czym może oczarować wyspiarska fauna i flora?

Kuba przyciąga przede wszystkim swym tropikalnym charakterem. Ta największa wyspa w archipelagu Wielkich Antyli może się pochwalić bogatym światem zwierząt, wśród których nie brak gatunków endemicznych. Jest to najlepiej widoczne w przypadku ptaków, które na wyspę przyciągają ornitologów z całego świata. Podobnie sytuacja przedstawia się zresztą także w przypadku roślin, wśród których na Kubie również nie brakuje endemitów. Lasy cedrowe i hebanowe, niedostępne łańcuchy potężnych gór oraz obszary o pustynnym charakterze, na których można podziwiać przeróżne gatunki kaktusów – oto najkrótsza charakterystyka przyrodniczego bogactwa tej niezwykłej wyspy.

Kubańska szata roślinna może zachwycić każdego. Jak twierdzą eksperci badający wyspiarską florę, aż 6 tysięcy gatunków występujących tu roślin to bezcenne endemity, które dla pasjonatów przyrody mogą okazać się niezwykle atrakcyjnymi obiektami. Wśród tych roślin, które cieszą się największym zainteresowaniem wśród osób odwiedzających Kubę wyróżnia się potężna palma królewska, którą zresztą można podziwiać w godle tego kraju. Jaśmin królewski czy palma korkowa to kolejne rośliny, które na Kubie są wyjątkowo cenione.

Świat zwierząt może oczarować przede wszystkim bogactwem ptaków. Na Kubie żyje około 350 ciekawych gatunków ptaków, wśród których wyróżniają się trzmielaki oraz bardzo popularne na wyspie czaple złotawe. Znane są też kolibry oraz przepiękne złociki kubańskie. Zwierzę, które przyciąga uwagę wyjątkowo, jest na wyspie krokodyl kubański. Hutia kubańska to kolejne zwierzę, które z całą pewnością zasłużyło sobie na uwagę. Ten płochliwy gryzoń pojawia się nocami, zatem tylko nieliczni mają okazję podziwiać go w naturalnym środowisku.