25 lipca 2024

Top 7, czyli najpiękniejsze miasta każdego z kontynentów

Oczywiście trudno dziś mówić o tym, że jedno miasto na danym kontynencie jest lepsze od drugiego – to zbyt duży obszar, by móc łatwo wybrać. Jednak postanowiliśmy nieco się zabawić i wytypować reprezentantów każdego z kontynentów w walce najpiękniejszych miast świata. Skoro kontynentów jest 7, a jeden z nich raczej nie jest zaludniony, dodaliśmy dodatkowy obszar – Amerykę Środkową. Czas na najbardziej nietypowe top 7 na świecie.


Ameryka Północna – Nowy Jork


Długo się nie zastanawialiśmy, choć i w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie, a także w Meksyku konkurencja jest olbrzymia. Jednak niewątpliwie najbardziej ikonicznym miastem Ameryki Północnej jest właśnie Wielkie Jabłko. Nowy Jork zaskakuje wieloma atrakcjami. Podczas wakacji w USA na pewno musisz pomyśleć o zobaczeniu Mostu Brooklińskiego, odwiedzeniu muzeum World Trade Center czy też przejściu się najsłynniejszą Piątą Aleją.


Ameryka Środkowa – Hawana


Stolica Kuby zachwyca czymś, czego nie ma żadne inne miasto tego regionu – swojskością. Polskie Fiaty na ulicach, podobna architektura w wielu miejscach, a do tego kultura zupełnie odmienna od europejskiej. Z drugiej strony widać tu wiele wpływów kolonialnych, jak choćby w zamku i forcie z XVI wieku. Jest też kopia amerykańskiego Kapitolu oraz przepiękna, unikatowa promenada Malecon, która zachwyca swoim pięknem.


Ameryka Południowa – Rio de Janeiro


Pomnik Chrystusa Odkupiciela, przepięknie wciśnięte we wzgórza biedne favele, imponująca Głowa Cukru czy Copacabana – Brazylia w wydaniu z Rio de Janeiro jest niezwykle bogata w zabytki kultury europejskiej i z Ameryki Południowej. Widać tu olbrzymie możliwości i niezwykłą przyrodę, która zachwyca nieznanymi w Europie czy Afryce kolorami i barwami oraz zwierzętami, które w sposób szczególny ubarwiają okolicę. Rio de Janeiro to najbardziej niesamowite miasto Ameryki Południowej.


Afryka – Marrakesz


Tutaj wybór był jeszcze trudniejszy, bo różnica między poszczególnymi miastami Afryki była olbrzymia. Kair to wielka spuścizna i historia, ale Marrakesz to współcześnie najpiękniejsze miasto Afryki. Tutaj czuć nie tylko niezwykły klimat Maroka, jego historię, kulturę oraz przepyszną kuchnię, ale także wpływy europejsko-arabskie. Dzięki temu powstało miasto doskonałe do odwiedzenia na weekend czy wakacje. Wakacje w Marrakeszu to przyjemność oglądania przepięknych meczetów i rezydencji królewskich, które pochodzą z XVI czy XIX wieku.


Azja – Tokio


Jest wiele przepięknych miast w Azji, wiele także różnorodnych. Jednak nie można pominąć Tokio. To moloch tak doskonale zorganizowany, że trudno uwierzyć, że żyje tu aż tyle ludzi. Do tego niezwykłe zabytki kultury japońskiej, zabytkowe świątynie czy bary i restauracje z sushi. To przepiękna mozaika historii. Warto wybrać się na wakacje do Japonii.


Europa – Paryż


Wiele można mówić o Rzymie, który jest kolebką kultury europejskiej, czy o Londynie, który jest nowoczesnym centrum, ale przez wiele wieków to Paryż nadawał ton modzie, kulturze i polityce Starego Kontynentu. Do tego zabytki, które w żaden sposób nie są dziś oklepane, a jednocześnie pozostają tak doskonale znane. Wizyta w tym mieście na pewno Cię zaskoczy.


Australia – Sydney


Nie ma zaskoczenia. Przepiękna opera i wiele budynków, które znakomicie wpasowują się w klimat i sposób życia Australijczyków. Choć to Canberra jest stolicą, Sydney jest najbardziej znane na świecie i uwielbiane na miejscu.