27 maja 2024

Kubańskie atrakcje: Pinar del Rio

Gorąca Kuba to wyspa, która może zaskoczyć silnymi kontrastami i niezwykłymi krajobrazami. Modne kurorty i chętnie odwiedzana przez turystów Hawana to miejsca, z którymi większość turystów zwykło kojarzyć Kubę. To na nich zazwyczaj koncentrują się biura podróży. Są jednak i takie zakątki, w których można ujrzeć inne oblicze tej wyspy. Jednym z ciekawszych regionów, na które warto zwrócić uwagę w czasie wycieczki po Kubie, jest prowincja Pinar del Rio. Znana głównie z uprawy tytoniu, ma swą niepowtarzalną atmosferę. Jest to prowincja, na terenie której czekają na podróżników niezwykłe atrakcje turystyczne. Jedną z nich jest pobliska dolina Vinales oraz góry, które tworzą niezwykłą scenerię.

Rolniczy pejzaż oraz olbrzymie uprawy tytoniu są tu cechami najbardziej charakterystycznymi. Podstawowym zajęciem ludności żyjącej na terenie tej prowincji jest właśnie praca na plantacjach, co w dominującym stopniu wpływa na tempo życia. Mimo skromnych warunków, większość ludzi żyjących na terenie tej prowincji żyje spokojnie i czerpie z życia tyle radości, ile tylko się da. Pogoda ducha już dawno została uznana za jedną z najbardziej typowych cech mieszkańców Pinar del Rio. Choć ta prowincja jest najsłabiej rozwinięta pod względem gospodarczym na całej Kubie, ludzie wydają się tu być szczęśliwi. Dla przybyszów z zewnątrz ta prowincja może być jednak sporym zaskoczeniem. Tu czas jakby się zatrzymał. Skromne chaty oraz brak samochodów na ulicach – to typowy obraz te prowincji, która może zachwycić sielską atmosferą oraz pięknymi widokami. Strome zbocza Sierra del Rossario oraz dolina Vinales bez wątpienia zasłużyły na uwagę turystów.

Ciekawym miejscem jest też Park Narodowy La Guira, na teren którego z pewnością warto zajrzeć w czasie wycieczki po Kubie. Można tu podziwiać niezwykłe piękno tropikalnych lasów oraz wyjątkową jaskinię. Ma ona ogromne znaczenie z puntu widzenia historii. Dlaczego? Bo jaskinia znana jako Cueva de Los Portales przeszła do historii jako jedna z kwater armii dowodzonej przez Che Guevarę. Do dziś można tu zobaczyć pozostałości drewnianych domów, który wznosili w tym miejscu rewolucjoniści. Nie jest to jedyna jaskinia, którą warto odwiedzić w czasie podróży po tej prowincji. Inną ciekawą grotą jest Cueva del Indio, która w czasie hiszpańskiej konkwisty służyła miejscowej ludności jako cmentarz. Tu również tubylcy szukali schronienia. Dziś ta jaskinia jest dość chętnie odwiedzana przez turystów, a jako obiekt udostępniony do zwiedzania cieszy się sporym zainteresowaniem.