27 maja 2024

Prowansja i jej skarby: Arles

Prowansja może nas oczarować pięknymi pejzażami i miastami pełnymi zabytków. Gdzie warto się wybrać w trakcie wycieczki po tej części Francji? Jednym z tych miast, którym biura podróży poświęcają najwięcej uwagi, jest Arles.

Jakie atrakcje zasługują tu na szczególne wyróżnienie?

Arles, często nazywane Małym Rzymem. O Małym Rzymie artykuł pojawił się już na TurystykaInfo.pl i tam widać, że może na każdym z nas zrobić spore wrażenie. Założone jako rzymska kolonia, do dziś zachwyca niezwykłym klimatem oraz cennymi pamiątkami z dawnych czasów. Spacer po tutejszej starówce to wspaniała przygoda, w trakcie której można zobaczyć m.in. antyczny teatr, Termy Konstantyna oraz kryptoportyki, czyli podziemne tunele, dawniej wykorzystywane do przechowywania zboża. Zwiedzanie Arles warto zaplanować w taki sposób, by móc na spokojnie zwiedzić kościół św. Trofima oraz tak ciekawe placówki muzealne, jak Muzeum Archeologiczne czy Muzeum Entograficzne Regionu.

Ciekawostki turystyczne Arles

Wielką ciekawostką tego miasta jest Cmentarz Alycamps, zaliczany do grona najciekawszych nekropolii w Europie. To właśnie tu spoczął św. Trofim, pierwszy biskup Arles oraz wielu wpływowych i bogatych ludzi, po których zachowała się spora kolekcja pięknych nagrobków.

Arles jest też miastem chętnie odwiedzanym przez miłośników sztuki, co dziwić nie powinno. To właśnie tu powstało wiele wybitnych dzieł Vincenta van Gogha, który chyba najlepiej rozsławił to miasto. Dla tych, którzy cenią sobie kontakt ze sztuką, ważnym punktem w programie wycieczki po tym mieście będzie Musée Réattu, w którym skupiono się na twórczości lokalnych malarzy. Tutejsza ekspozycja robi wrażenie, a czas spędzony na tej wystawie dla nikogo nie będzie czasem straconym.